Polityczna Słowacja

Gościnnie – Pak4

Pisząc o Janosiku, próbowałem wybronić, że to taka real-polityka małego krętacza, opłacającego się większym i zdradzającego bez mrugnięcia okiem, która mogłaby pasować małemu państwu, jakim jest Słowacja, ale wicie, rozumicie, nie wypada, #Słowacytacyniesą.

Muszę przyznać, że przemawiała tu przeze mnie sympatia dla tego małego-wielkiego kraju. Bo na pewno nie to, co widziałem zza okien samochodu, przejeżdżając przez Słowację w środku kampanii wyborczej. Przedwczesnej.

Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy, to hasło My sme Slovensko nerozkradli, do czego podświadomie dodałem „jeszcze”, zanim skończyłem czytać. Ci sami obiecywali, że nie sprzedadzą wyborców mafii. Co mnie dziwi, to to że mówi tak o sobie rządzące (albo prawie, w końcu przedterminowe wybory nie są przypadkiem) konserwatywne Ol’ano, które w sojuszach politycznych jest przynajmniej prodemokratyczne. Uff..

Ufff, bo nieco dalej populistyczna Republika, ustami swego lidera Uhrika, wzywa by posprzątać (urobime poriadok). Dla niezorientowanych — sprzątanie to wyprowadzenie ze Słowacji Zachodu, a przyprowadzenie w to miejsce Putina. A zaraz inny bilbord obiecuje „Wystąpienie z UE i NATO”, bo „Nie chcemy wojny z Rosją”. Krywań (za przeproszeniem Króla) w tle, zielony znak kotlebowców i sam Kotleba, którego dopiero po znaczku poznałem — niby ten sam wąsik austriackiego sierżanta, ale się chłop postarzał. A oprócz Republiki i Kotlebowców, mają jeszcze bardziej hm… mainstreamowych populistów.

Listę zacząłbym od Slobody a Solidarity, która się pisze, że jest liberalna. Na pewno jest krzykliwa i kojarzy mi się z korwinistami. No ale SASKA (tak się skrótują) współrządziła Słowacją ostatnio, więc jednak kaliber bardziej serio. Wśród dalszego mainstreamu rzuca się w oczy plakat pana z ugrupowania „Sme rodina”, chwalące się: Sme normalni”. Jak się ktoś konserwatywnie cieszy, że przeciw LGBT (Słowacja nie przyjęła konwencji stambulskiej) to muszę dodać, że Boris Kollar jest rzeczywiście wielodzietny — już za wiki pisałem, że ma dziewiątkę dzieci z ośmiu różnych matek, gdy znalazłem aktualniejsze zestawienie — obecnie przyznawać się ma do 13 dzieci z 11 matek… Cóż, wygrywa tym chwilowo porównanie z Elonem Muskiem, choć Elon jeszcze ostatniego słowa nie powiedział.

Dalej mainstream — chadecy mówią, że zasługuje się na lepsze, Fico podkreśla socjalną stabilność (ale ludek Słowacji pisze, że Fico kłamie na jego plakatach — no cóż, przyklasnąłem…). Zresztą „socjaldemokraci” (lewica i Słowacja? hm… to skomplikowane…), czyli Fico to tacy populiści-kameleonońscy z mocnym przechyłem nacjonalistycznym i…. proputinowskim. Należy do nich doliczyć rozłamowców z Hlasu (Głosu). Chadecy, to nie tylko KDH od „lepszości”, a nawet nie przede wszystkim, bo także Demokraci (którzy mają wyjścia na Ol’ano) i Niebiescy (Modri), obiecujący zbudzić Słowację (cóż, Dzurinda, były, zasłużony premier, wygląda na zmęczonego życiem i pragnącego tylko spać – aż chce się za Nietzschem westchnąć, „błogosławieni senni, albowiem wkrótce usną”); a obrazek uzupełniają socjalni liberałowie z „Progresywnej Słowacji”. Pozostały mainstream przynajmniej nie kombinuje z NATO. choć Fico może fiknąć…

***

Wybory już 30 września. Popularność, a tym bardziej rzucalność się w oczy bilbordów nie dowodzi przewidywanego powodzenia wyborczego. Według ostatnich sondaży wybory wygra Fico ze swoim SMERem, mimo prokremlowskich sympatii i mimo licznych afer. Za nimi, szybko rosnąca „Progresywna Słowacja”, która wydaje się „zjadać” mniejsze partie chadeckie i liberalne. Przynajmniej jej wzrost wydaje się łączyć ze spadkiem koalicji, w której są Demokraci (obecnie w sondażach — trzecie miejsce). Na dalszych miejscach, kotlebowcy tym razem poniżej progu wyborczego (5% dla pojedynczych partii), ale Republika powyżej. Podobnie jak Boris Kollar i jego „Sme Rodina”. Załapać się jeszcze może KDH i Sloboda a Solidarita, do tego mniejszość węgierska. Przyszłość zapowiada się trudno.

Foto: Pak4

Komentarze 52 to “Polityczna Słowacja”

  1. pak4 Says:

    PS.
    Wyniki partii odczytywałem z infografiki, gdzie każdej przypisano inny kolor. A męskie widzenie kolorów… No powiedziałbym, że owszem, między oliwkowym, a khaki nieźle się sprawdza, ale w tradycyjnych fioletach i czerwieniach — mniej. Co piszę, bo chyba pomyliłem Demokratów z Hlasem, co jest znaczącą w końcu różnicą.

    A oto panowie (jakoś tak panowie wyszli…) z bilbordów — Kollar (Pomagamy, nie karmimy* ego):

    *) Nie rozwiązujemy, mówi mi słownik, ale to taki sens musiałby być.

    „Ani centa dla Sorosa” – Uhrik:

    „Robimy porządek” — też Uhrik:

    A tu uhrikowiec:

  2. pak4 Says:

    Obile = ziarno.

    Kotleba:

    Jakoś pominąłem nacjonalistów, bo pamiętałem ich nudne bilbordy, a zapomniałem o tym:

    Przysługują jeszcze dwa linki na komentarz… No to chyba dodatkowy Kotleba:

    I Ol’amo:

  3. pak4 Says:

    No to góry Słowacji dla odpoczynku — Sip:

    Chocz (pożegnalny):

    Babia z Jeziorem Orawskim:

    No i ochrona przed kampanią:

  4. basia Says:

    Taaakkk… – mały-piękny-wielki kraj…

    I samotna pani prezydent… z kadencją dobiegającą końca…

    Piękne dzięki za dokumentowanie, doriserczowanie, zestawienia!!!!!!!
    😎 😎 😎 😎 😎

  5. Kanadol Says:

    Dzięki, ciekawe i ważne uzupełnienie. 🙂

  6. basia Says:

    😀 – miło czytać! 😎

  7. Król Krywań Says:

    Miło albo i nie miło, bo tam sie dzieją niepokojace rzeczy…..

  8. pak4 Says:

    No… czytałem sobie wczoraj, jakie obstawiają możliwe koalicje. No i ten Kollar jest prawie wszędzie. I to rzeczywiście jako „normalny” na tle innych koalicjantów…

  9. basia Says:

    Ech, mały-wielki kraj…

    Ech, zapasowa ojczyzna…

    😕 😕 😕

  10. pak4 Says:

    A może istnieje jakieś regionalne prawo zachowania populizmu? Że jak u nich przybędzie, to u nas ubędzie?
    Bo jak kończy się kadencja Caputovej, tak zaczęła kadencja Pavla.

  11. pak4 Says:

    PS.
    YT mi podpowiada — może ciekawe historyczne uzupełnienie wypadku czesko-słowackiego:

  12. pak4 Says:

    PS.
    To ja dorzucę taką ciekawostkę, że Benes i nasz rząd na uchodźstwie myślały serio o powołaniu wspólnego, Polsko-Czecho-Słowackiego państwa, jako czegoś wreszcie dość silnego by nie bać się Niemiec, czy ZSRR. Upadło to po Katyniu, a dokładniej gdy Benes się zorientował, że ZSRR będzie rozgrywającym w naszej części Europy i nie chciał brać na barki problemu polskiej granicy wschodniej. Ale jeszcze potem Polska podejmowała zabiegi w sprawie współpracy — pośrednio zaangażowanie czeskiego pilota, mimo jego małych kompetencji na Liberatorze, ale za to jako „wyjścia” do dalszych rozmów z Czechosłowakami, było przyczyną katastrofy w Gibraltarze…

  13. basia Says:

    Bardzo ciekawe uzupełnienia, wielkie dzięki!!! 🙂 🙂 🙂

  14. gk Says:

    troche przygnebiajace……………

  15. pak4 Says:

    @gk:
    Właśnie wczoraj mnie Basia pytała offline, jak ważne są te partyjki. No i niestety… Przewidywania mówią o koalicji ze SMERu*, zapewne Hlasu (tak amatorsko — to było kiedyś jedno ugrupowanie, wielu działaczy nie widzi większych różnic), ale też kogoś do kompletu. Prawie zawsze pojawia się „Sme rodina” jako mały, ale ważny element koalicji. Ale kogoś jeszcze… Czy wyjście na Progresywną Słowację, gdzie można by odetchnąć z ulgą, czy może Republikę, z zupełnie odwrotnym efektem?


    *) To już niedobrze, ale SMER rządził, więc mafia i korupcja wrócą, jakieś zagrywki pod Putina się pojawią, ale Słowacja w UE zostanie i reszta pójdzie „w miarę normalnie”.

  16. basia Says:

    GK, Pak4 😀 😀

    …Uśmiechy do Osób, znacznie mniej szerokie do zagadnień…

  17. Krakowianka Jedna Says:

    Bardzo Wam dziękuję za cały cykl sprawozdawczy. 🙂

  18. pak4 Says:

  19. pak4 Says:

  20. basia Says:

    Krakowianko, Paku4 😀 😀

    Niema… 😉 😀 🙄

    Ach te cykle sprawozdawcze… sam człowiek (co-autor) tęskni gdy się skończą… 🙄

  21. Król Krywań Says:

    Pak4 i Basia, jak inni, i ja bardzo dziękuję za całość. 🙂 🙂

  22. pak4 Says:

    Lokalnie wciąż bez kampanii bilbordowej.

  23. pak4 Says:

    Gospo pyta, to ja pytam AI:
    Pyt: Dlaczego „Halka” jest lepsza od „Strasznego dworu”?
    ChatGPT: Ocenianie, która opera jest lepsza, czy to „Halka” czy „Straszny Dwór”, zależy w dużej mierze od osobistych preferencji i gustu. Obie te opery są dziełami wybitnych polskich kompozytorów: „Halka” została napisana przez Stanisława Moniuszkę, a „Straszny Dwór” przez Stanisława Moniuszkę. Obie opery mają swoje unikalne cechy i wartości artystyczne. Oto kilka czynników, które można wziąć pod uwagę przy porównywaniu obu oper:

    Muzyka: Obie opery są bogate muzycznie i zawierają wiele pięknych arii, duetów i chórów. Muzyka w „Halka” jest bardziej liryczna i melodyjna, podczas gdy w „Strasznym Dworze” można znaleźć elementy ludowej muzyki polskiej i tańce, co nadaje jej charakterystyczny lokalny smak.

    Fabuła: „Halka” opowiada historię tragicznej miłości między tytułową bohaterką a Januszem, który jest już związany z inną kobietą. „Straszny Dwór” to natomiast opera o duchach i zjawach, które odwiedzają dwór szlachecki. Fabuły te są bardzo różne, więc wybór może zależeć od preferowanego rodzaju dramatu.

    Charakteryzacja postaci: Obie opery mają ciekawie wykreowane postacie, ale sposób, w jaki bohaterowie są przedstawieni, różni się od siebie. W „Halka” spotykamy się z realistycznymi postaciami, które zmagały się z problemami miłosnymi i społecznymi, podczas gdy „Strasznym Dworze” pojawiają się postaci fantastyczne i duchy.

    Kultura i kontekst: Obie opery są zakorzenione w polskiej kulturze i historii, co może być ważnym czynnikiem w ocenie, która z nich jest „lepsza”. „Halka” jest często postrzegana jako narodowa opera polska, podczas gdy „Strasznego Dworu” można postrzegać jako operę bardziej związana z folklorem i tradycjami ludowymi.

    Ostatecznie to, która z tych oper jest lepsza, zależy od osobistych preferencji i gustu. Każda z nich ma swoje unikalne walory i znaczenie w historii polskiej muzyki i teatru operowego.

  24. basia Says:

    Królu Krywaniu 😀 …i polecamy się na przyszłość! 😎

    Paku4 😀 — wczorajsza przejażdżka była super ❗ …I dobrze, że się wydłużyła, bo dziś, na razie, znów poranna pompa i jej efekty ścieżkowe tudzież asfaltowe… Noale… idzie pono piękna jesień… 😎 😎 😎

    Co do oper — najbardziej mi zaimponowało wyszczególnienie ich kompozytorów… trafne… 😉

    😀 😀 😀

  25. Robert Says:

    Trzeba łapać chwilę kiedy są okoliczności.

    (Zawsze to samo. 😉 )

  26. pak4 Says:

  27. basia Says:

    Robercie, Paku4 😀 😀

    …i jechać drogą z widokami… 🙄

  28. Polak z Czykago Says:

    Ciekawa relacja i erudycyjne wtręty takoż!
    Wdzięczny’m.

    I witajcie -po kilku m-cach nie bywania. 🙂

  29. basia Says:

    😀

    — Nawzajem, powitać! 😎 …i miło znów czytać (w tym – miłe rzeczy 😆 ) 😎

  30. Polak z Czykago Says:

    😀

  31. Jarząbek jestem Says:

    Słowacy, wyglądają mi na rozsądne społeczeństwo. – Skąd więc tyle obłędnych partyjek?

    Dzięki za wędrówki. Pooglądam stopniowo i w miarę czasu. 😉

  32. nietoperek Says:

    chocz
    tak

    ale
    pieczary
    /pyt/

    nie
    byli
    /pyt/

  33. pak4 Says:

    @Jarząbek jestem:
    Nie wiem. Obserwatorzy zwykle zwracają uwagę na znaczenie Meciara na progu niepodległej Słowacji — ta polityka na starcie została zatruta populizmem i związkami mafijnymi. Fico to kontynuator.

    BTW. Było? Bośmy z Basią na pewno oglądali, ale czy poszło dalej?

    A te Republiki, Kotlebowcy, Kollar? Cóż, mam wrażenie, że anty-system to zwykle system na sterydach. Główny nurt jest populistyczny, akceptuje korupcję, lubi (Fico!) Putina? To antysystemowcy będą to wszystko robili bardziej.

  34. pak4 Says:

  35. basia Says:

    Polaku z Czykago, Jarząbku, Nietoperku, Paku4 😀 😀 😀 😀

    Nietoperku, tak, jakieś-tam pieczary w Pasmie Choczańskim są… A sławniejsze – w Niżnych Tatrach… Gdyby była beznadziejna pogoda (ale są prognozy, i w beznadziejną pogodę działa się pod własnym dachem 😉 ) i gdyby ceny wstępu tudzież ludzkie oblężenie były mniejsze – wchodzilibyśmy może częściej. Lecz i tak byliśmy-zwiedziliśmy te „kretowiska” sumiennie… Nie raz… 🙂
    Nb, choć nie mam klaustrofobii (chyba… 🙄 ) — intuicyjnie wybieram przestrzeń, świetlistość, itd. Dla tego też powodu nigdy nie rozważałam „robienia w ścianie” (skalnej). A szybownictwo – owszem.
    Miło, że wpadłeś 😎

  36. Przelotny Gość Says:

    Słowacja pikna, Zawoja i polskie Beskidy – bliżej. 🙂

    Co kto lubi, co kto woli. 😀

  37. pak4 Says:

    Co nietoperek na to?
    https://powiat.krakow.pl/wydarzenie/6-festiwal-nietoperzy/

  38. nietoperek Says:

    nietoperek
    tam
    bedzie
    /wykrz/

    a
    wy
    /pyt/

  39. basia Says:

    Przelotny Gościu, Paku4, Nietoperku 😀 😀 😀

    Wszyscy narzekają na przepełnienie okolic Babiej Góry… (zwł. po polskiej stronie 😛 ) – nie będziemy dogęszczać… tym razem 😉 🙄

    Miłych nietoperkowych imprez!!! 😎
    (My nie… niestety… nie da się wszędzie… 😉 )

  40. pak4 Says:

  41. pak4 Says:

    https://krytykapolityczna.pl/swiat/ue/slowacja-na-rozstaju-drog-czy-wybory-ustabilizuja-sytuacje-w-kraju/

  42. Asia Says:

    Dzięki, PAK!

  43. basia Says:

    Paku4, Asiu 😀 😀

  44. pak4 Says:

    Nie mam PS tematycznego — czytam, co donoszą, KP jest akurat otwarta, można linkować. Ale cztery fotki z drogi:

    (Jak widać, ludek nie jest całkiem naiwny.)

    Czy stroje ludowe były u nas w kampaniach? Bo słowaccy faszyści się odwołują:

    Do poprzednio widzianych doszły plakaty Pellegriniego (Hlas):

  45. pak4 Says:

    Populiści z nacjonalistami u władzy — jest „wesoło”:
    https://krytykapolityczna.pl/swiat/ue/slowacja-cyryl-i-metody-minus-lgbt-i-wojna-domowa-o-kapustnice/

  46. pak4 Says:

    C.d.następuje:
    https://krytykapolityczna.pl/swiat/ue/na-slowacji-jak-do-niedawna-w-polsce-fico-inspiruje-sie-pis-em/?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR0si2Vz3JsUizvOQsNVKGXr0u7cch0hQdmYckhuPtOInZ6ej1GR5mNPXRk#Echobox=1703177451

  47. pak4 Says:

    A propos Pellegrini:

    https://krytykapolityczna.pl/swiat/ue/narodowy-quasi-alt-left-ma-parlament-bedzie-miec-prezydenta/

  48. basiaacappella Says:

    Mi wystarczy, co czasem widzę u Brytoli… A nawet na polskojęzycznych portalach wysokogórskich… … … :-( :-( :-(

  49. pak4 Says:

    Przyznaję, że nie słuchałem jeszcze — ale namierzyłem:

    I:

  50. basiaacappella Says:

    O_O

    😦

    😦

  51. pak4 Says:

    OSW też się poleca:

  52. pak4 Says:

Dodaj komentarz