Na marginesie wirusa

Gościnnie – Pak4

Ewolucja 1.0: Jest postęp.

Idzie małpa na czterech, małpa na dwóch, prymitywny człowiek i dumny człowiek współczesny. Ewolucja sprawia, że mądrzejsze przychodzi na miejsce głupszego; bardziej złożone na miejsce prostszego, a lepsze na miejsce gorszego.

Ewolucja 2.0: Są nisze.

Człowiek nie pochodzi od małp — ma z nimi tylko wspólnych przodków. Bo ewolucja nie prowadzi do postępu — ona tylko dopasowuje organizmy do nisz ekologicznych, tak że podaż gatunków odpowiada na wolnym rynku popytowi ekosystemu.

Ewolucja 3.0: Ora et colabora.

Nie ewoluuje gatunek, ale ekosystem, a koewolucja goni koewolucję. Trawa ewoluuje z grzybem, a człowiek ewoluuje ze swoimi prywatnymi bakteriami i wirusami. Sami bylibyśmy niczym.

***** ***

A jak Was uczono?

Notka na marginesie: Frank Ryan, Wirusosfera. Ukryty świat wirusów: od przeziębienia do COVID-19, tłum. Ewa Pater-Podgórna, Bukowy Las, 2020

***** * *****

(Prawie) na marginesie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego było przeuroczo!
Foto: basia i Pak4
[19.12.2020: Czernichów (UG) – Pod Lasem – Las Żakowiec – Bór – koło góry Chełm – Cmentarz w Czernichowie – Czernichów (UG). Ślad GPS.]

Od wielu już dni potrzebowaliśmy wyjść poza margines chmur, wiecznej mgły, skisłej szarości, prawie-wiecznej ciemności we dnie i nocą. Dziś udało się to w stopniu niesamowitym!
Foto: basia i Pak4
[20.12.2020: Zawoja – Jaworówka – Śpikówka – Figury – Przeł. Kolędówki – Kolędówka – Przeł. Opaczne – Jałowiec – Przeł. Opaczne – Kolędówka – Przeł. Kolędówki – Solnisko – Szczurkówka – Śpikówka – Surmiaki – Zawoja. Ślad GPS.]

Komentarzy 335 to “Na marginesie wirusa”

 1. basia Says:

  O koewolucjach nas raczej nie uczono.
  Choć tak na ogół to dobrze – w miarę dogłębnie, bez trywializacji…
  Lecz to było kilka latek temu 🙂

  ******* * *******

  Nb, pod wpis niniejszy przeniesiemy wirusowanki i inne kwarantanki.
  Kontynuując… (o ile coś się jeszcze znajdzie zabawnego 🙄 )

 2. pak4 Says:

  Ja też nie wiem, na ile to nowe spostrzeżenie. Kupiłem sobie kiedyś książkę o ewolucji i historii świata, żaden tam Dawkins, wydanie raczej albumowe, ale właśnie — autor(zy?) nie próbowali sprzedać jednej idei, tylko zarysować przystępnie stan wiedzy. I tam to się rzucało w oczy — ewolucja drapieżnika wymusza ewolucję tego, na czym żeruje; to zaś często też na czymś żeruje. To niby oczywiste, ale wszystko, czego mnie uczono skupiało się na „gatunku”, nawet jeśli takie wielkie przystosowania ekosystemu, jak przejście na oddychanie tlenem, były zaznaczone.

  Natomiast koewolucja, o której pisze Ryan, to ma być odkrycie w miarę nowe. By w ogóle mówić o ewolucji wirusów, czy bakterii, których skamieniałe szczątki się nie mają szans zachować (no bo co?), potrzebny był gigantyczny postęp w badaniach nad DNA.

 3. basia Says:

  Tak… malutkie toto… przyszpilić trudno… motyla noga! 🙄

 4. Yankee Says:

  Teoria ewolucji ne ma naukowych podstaw, dawno to udowodniono!!!

 5. basia Says:

  Taaakkk?… — 😮

  To ja poproszę o jakieś publikacje w dobrych periodykach naukowych – zrecenzowane*, itd. 😉
  _____
  *tylko nie przez Kpinomirów… 🙄

 6. RAFInowany Says:

  @basia 😉

 7. Kasia Says:

  mnie uczono słabo, ale doczytałam. 🙂

  mam zaległości zw/z imieninami basi
  wszystkiego najlepszego!

  a teraz zerkne co napisaliscie przez ostatnie tygodnie. 😉

 8. Laska Says:

  nie bylo biologi

 9. nieroberek Says:

  Kpinomir pisal tez o ewolucji
  ?

 10. Madziar Says:

  Pak4, dziękuję za kolejne polecenie lektury. Mam nadzieję, że gdy ją skończę, będę już zaszczepiony. 🙂

 11. Prawie Znajomy Says:

  PAK ma ciekawe polecenia lekturowe, a wycieczki trasuje politycznie. Vide – Miękinia. 😀

 12. pak4 Says:

  @Madziar:
  Ryana oceniam średnio. Już chciałem to zapisać w gwiazdkach, ale wyszłoby politycznie…
  To znaczy: przedstawia świat wirusów przystępnie.
  Ale:
  – ma własne teorie — jak ktoś w książce za bardzo podkreśla swoje „ja”, to mam wątpliwości, na ile przedstawia swoje ego, na ile stan wiedzy — czasem mogę to sprawdzić, a czasem (jak tu) nie;
  – no cóż, wszystkich nas interesuje SARS-COV-2, a tu problem jest taki, że z punktu widzenia badacza to wirus nudny — co innego taka ebola… — i badacz się nad tym tematem prześlizguje.

  PS. Bardzo polecają „I Contain Multitudes” Eda Younga (po polsku jako „Mikrobiom”, UJ wydał). Piszą że to jedna z najlepszych książek popularnonaukowych ostatniej dekady, że właśnie otwiera oczy na mikroorganizmy w człowieku i ich znaczenie… Niby mam na czytniku, ale jakoś się jeszcze nie zabrałem 😦 A i wersja polska tylko na papierze wydana 😦

 13. marzena Says:

  p.znajomy
  tez mnie to uderzylo 😆

 14. Masz Czas - Czytaj Says:

  Madziar, także polecam tę pozycję.

 15. Masz Czas - Czytaj Says:

  pak4, cenne uzupełnienia, ale moim zdaniem tak siążka to niezmarnowany czas, per saldo.

 16. Krakowianka Jedna Says:

  Ja może nie jestem zbyt uczona, ale wiem, że mogę wierzyć dobrym lekarzom, którzy się cały czas kształcą, zwłaszcza specjalistom od chorób zakaźnych. I tego się trzymam.

  Zdrowych Świąt Wam życzę, widzimy, że one będą znacznie inne, niż cokolwiek, co przeżyliśmy.Ale niech pogoda ducha nie gaśnie. 🙂

 17. pak4 Says:

  @Masz Czas – Czytaj:
  Ja nie twierdzę, że zmarnowany. Tego i owego się dowiedziałem, choć czytanie o tym, jak przebiega proces umierania na ebolę nie jest miłe.

  Natomiast marnowanie czasu i dobroć książki? Ostatnio kartkowałem Haidta („Prawy umysł”), który mnie serdecznie zirytował. Aż sobie wysmażyłem notatkę na dobrą stronę, dlaczego Haidt nie ma racji. Ale skoro skłoniło do przemyśleń, to mimo wszystkiego złego co sądzę o autorze, chyba jednak warto było się zapoznać.

 18. Masz Czas - Czytaj Says:

  pak4, dobra bo przyszła w dobrym momencie do konkretnej osoby, niekoniecznie znaczy dobra bo wybitna. 🙂

 19. anglofil/anglofob Says:

  uczono mnie wersji 1.0
  niezbyt przekonywajaco

 20. anglofil/anglofob Says:

  ‚season’s greetings;-]]’

 21. basia Says:

  😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
  — Pięknie Państwu dziękuję za pogwarki podwpisowe!!!!!!!!!!!!!!!!

  Jakiś potężny wirus gotowania przyrządzania i cukierniczenia w powietrzu —
  wejdzie człowiek na tę/ową
  platformę społecznościową,
  a tam…
  wszyscy że mniam mniam! 😎 😎 😎

  Przykłady:
  rano Dariusz Piórkowski SJ robi hummusy w trzech smakach (a może wczoraj, a przeczytałam rano?) a teraz…
  serniczek kokosowo-czekoladowy*… i to dopiero początek

  Piotr Beczała goni premierę za premierą. A u niego oznacza to ciacha za ciachami dla całej obsady. Dziś Rosenkavalier w Wiener Staatsoper… i… makowce…

  Noto ja powiem tak:
  gar zupy dyniowej z soczewicą etc. – curry
  3 chleby (trzecia keksówka przyszła (pełna słodyczy 😉 ) przedwczoraj)… i dwa krążki szarlotki z bakaliami pomarańczowymi.
  Rekordu szarlotkowego z zeszłego tygodnia (6 krążków** od piątku do niedzieli spałaszowanych lekko we dwoje 😆 ) już i tak nie pobijemy! 🙄
  _____
  *ha, mamy wiaderko sera!… może poprosić o. Darka o przepis?
  **żeby się nie nudziło: z cynamonem, z bakalią skórkowo-mandarynkową, z czerwonymi porzeczkami pożenionymi z jabłkami, z cynamonem… można jeszcze z mnóstwem bakalii i orzechów albo… wymyślą PP sami! 😀

 22. pak4 Says:

  Nie pandemijne, ale sezonowe.

  No i tematyczne – lepszych paśniki dzisiaj nie oferowały…

 23. basia Says:

  Super! — 😎 …A już ostatnie… 😆

 24. Kanadol Says:

  Wasza opowieść, c.d.:
  https://www.theguardian.com/world/2020/dec/18/bosnian-city-of-mostar-set-for-local-elections-after-12-years-of-deadlock

  A tak w ogóle to miłych świąt, w jakich by nie przebiegły warunkach!

 25. owcarek podhalański Says:

  Na marginesie marginesu wirusa… o ewolucji piknie pisoł tyz pon Andrzej Waligórski
  https://www.waligorski.art.pl/liryka.php?litera=p&nazwa=182
  🙂

 26. basia Says:

  Owczarku, gdzieś tu (i tam) ostatnio trendował wykres: wierność zasadom w osi Y, wierność posadom w osi X i krzywa miękiszonowa raczej dzwonowa… (w dół…) — wot żyzń… 🙄

  Kanadolu, piękne Ci dzięki! 😀 I wzajemnie! 😀

  O Mostarze przeczytałam z uwagą…

 27. pak4 Says:

  @Kasia & Laska:
  Pewne tematy z biologii są bardzo popularne, jeśli zerknąć na księgarnie czy kanały popularnonaukowe na YT. Można więc nadgonić, całkiem łatwo i przyjemnie. Choć, o ile pamietam, to mnie głównie uczono w szkole o budowie komórki, różnych mitochondriach i innych takich — a o tym jest mniej.

  Zresztą, jeśli chodzi o biologię, to to i owo się zmienia. Na przykład uczyliśmy się o genetyce, a teraz popularna jest epigenetyka. Oczywiście, jako uzupełnienie, ale jednak.

  Ja muszę powiedzieć, że miałem wielką czarną dziurę w miejscu chemii w szkole. Najpierw nauczyciel — były dyrektor (zresztą dyrektor świetny) nas mało uczył, bo przeczekiwał z chorobą alkoholową czas do emerytury. Potem objął nas nauką inny chemik, ale stwierdził, że już jesteśmy dla chemii straceni, więc tylko jeśli komuś to potrzebne do egzaminów, to będzie konsultantem, ale reszcie da się rządzić samej. No i mam zgryz, bo biologii można się douczyć; dużo ukazuje się o fizyce, czy to kwantach, czy kosmologii; ale z chemią jest ciężko. Czytałem świetną rzecz pt. „Chemia dnia codziennego”, ale to wyrywkowo wybrane tematy. Mam w czytniku „Ciecz”, ale będzie podobnie… Cóż, muszę się pogodzić, że chemii się nie nauczę.

  (A! Mam w czytniku „Gotowanie dla geeków” — to też podobno sporo mówi o chemii i fizyce; choć na razie każą wyciągnąć średnią i odchylenie standardowe z dostępnych w internecie przepisów na naleśniki…)

  @Masz Czas — Czytaj:
  Właśnie się łapię na tym, że ostatnie lektury (zakończone) trudno mi polecać. Kręcę nad nimi nosem. Ostatnia czytana rzecz do polecenia, to „Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu” Majewskiego. Zresztą, skoro o traumach węgierskich było, o serbskich było, to o czeskich też warto coś na blogu napisać.

  @anglofil/anglofob:
  Ja właściwie nie wiem, jak mnie uczono. Wiem, że takie miałem rozumienie, ale ile w tym szkoły, a ile popkultury? Nie wiem.

  @Yankee:
  Dziękuję za opinię. Faktycznie, tego nie zawarłem w wersjach rozumienia ewolucji, choć bombardują mnie reklam książek o „inteligentnym projekcie”. W ogóle, przechodzę jakieś dywanowe bombardowania reklamami książek…

  @Krakowianka Jedna:
  Ale fajnie jest też rozumieć, o czym oni mówią, nieprawdaż?

  @Basia:
  Oj, trzeba się będzie jakoś wspólnie za to „Gotowanie dla geeków” zabrać. Bo z różnych książek o K2, to się tylko można dowiedzieć, że w wysokich górach temperatura gotowania wody jest dużo niższa niż 100C.

  Tylko jak?

  @nieroberek:
  Trzeba by pana Steela zapytać, jako odkrywcy. Ale, skoro rzecz jest o życiu erotycznym Mieszka, to też o przekazywaniu genów, a więc i ewolucji pośrednio…

  @Kanadol:
  Do różnych tekstów na blogu nasuwają się różne postscripta. Na przykład, w tle słucham „M. Syn stulecia”, gdzie awantura o Riejkę/Fiume, stanowi istotny element tła. Tu piszesz o Bośni. Nasze rozumienie Chorwacji, o której piszemy dość regularnie ostatnimi laty, też się zmieniło po lekturze Czerwińskiego i niejedna notka mogłaby ulec zmianie.

  @Owczarekl:
  Lwem. Ba! Ale czy lwim prezesem, czy tylko lwim rzecznikiem prasowym zredukowanym do roli piekarza?

 28. basia Says:

  😎 😎 😎 ❗

  Piękne dzięki!… I ileż obietnic lekturowych podróży smakowitych!…
  😯 💡 …

 29. pak4 Says:

  Hm… foto plus, czyli 50 oblicz lasu? No dobrze, trochę mniej.

  Choinka przed Urzędem Gminy Czernichów:

  Gospo się dziwi, że nawet pokrzywa przyciąga obiektyw…

  Las turystyczny:

  Las kolorowy:

 30. pak4 Says:

  Las szary:

  Las mokry:

  I mostek w nim:

  Las mokrzejszy:

 31. pak4 Says:

  Las, prawie Bór:

  Las przydrożny:

  Las ze skałką:

 32. basia Says:

  Nie-no – super było… Się nie dziwi tylko se podziwi, zwłaszcza o tej porze dnia, gdy główna robota (quite a tricky job) wykonana pomyślnie, a teraz już tylko posprzątać i może ze dwa krążki szarlotki upiec… i jakiś film obejrzeć… i jakiś likierek może… i się zregenerować przed spacerem jutrzejszym, jeśli będzie… 🙄 😀 😎

  Naprawdę super było, psze Państwa!!! 😀

 33. Masz Czas - Czytaj Says:

  Pak4, chętnie poczytam o traumach czeskich jako takich, a nawet o czecho-słowackich i czecho=>słowackich, czyli tych frustracjach jakie mieli Czesi ze swym „młodszym bratem”, z którym pozostawali przez jakiś czas we wspólnym państwie. Ostatnio trochę napisano na te tematy, i ciekaw jestem, jak i jakie treści pozyskałeś.

 34. pak4 Says:

  @Masz Czas – Czytaj:
  Hm… ciekawe, co masz na myśli. Bo ja jedną pozycję wskazałem 😉
  Pisząc o „traumach” miałem na myśli te wielkie. Jak Trianon, czy Mohacz u Węgrów; jak Kosowe Pole u Serbów. (A u nas? Chyba rozbiory, może „Jałta”. Targowica?… Hm…) U Czechów znam takie dwa miejsca-traumy. Monachium (o czym było wyżej), no i Biała Góra, o której czytałem dość dawno, więc byłoby mi trudniej…

  Czesi i Słowacy? Nie powiedziałbym, że jakieś „traumy”. Ot, młodszy brat narodu. I to, że zawsze „młodszy” wystarczało, by psuć relacje i wprowadzać dywiz między oba narody. A potem i granicę.

 35. pak4 Says:

 36. pak4 Says:

  No to foto na dziś — już od Przełęczy Sanguszki są przejaśnienia:

  O, ponad:

  Tu może widać lepiej, że aż pod Koskową to-to sięga:

  O:

 37. pak4 Says:

  No w sumie to i Królową smyrają chmury:

  Ale to takie przyjazne:

 38. pak4 Says:

  Nasze cele mniejsze są:

  A mgiełki w wielu dolinach…

  Ale… to nie znaczy, że w każdej: Stryszawa:

  Albo Lanckorona:

 39. pak4 Says:

  No i Tatry też wolne od mgieł:

 40. nudysta Says:

  nie nudna wycieczka

 41. basia Says:

  Zupełnie nie nudna, psze Nudysty!!! 😎 ❗

  Powróciliśmy do całkiem szarego, zamglonego miasta z rozświetlonymi sercami, mając pod powiekami mnóstwo piękna, ekscytacji, a w nogach dwadzieścia-kilka przeliczeniowych kilometrów…

  Nb, przepiękne fotki, prawda? 😉 —
  — Wielkie dzięki, Paku4 😀 😀 😀

 42. mru Says:

  troszke zazdroszcze tej lampy

 43. owcarek podhalański Says:

  PAKecku, jesce… Las Vegas 🙂

 44. basia Says:

  Mru, Owczarku, 😀 😀 ❗

 45. pak4 Says:

  A Las Palmas?

 46. Węgierka Says:

  😀

 47. pak4 Says:

  O, patrzę, że mamy nie mniej niż dwie miejscowości w Polsce, które nazywają się Las — po prostu Las, nie, że jakiś Suchy, na przykład. Swoją drogą, to Mokrego Lasu już nie ma. Jest Mokrylas (od 2017).

 48. pak4 Says:

 49. basia Says:

  Ech wy pola, ech wy lasy… 🙄

  😀 😀 😀

 50. pak4 Says:

 51. basia Says:

  😆 🙄 😆

 52. pak4 Says:

 53. pak4 Says:

 54. pak4 Says:

 55. pak4 Says:

 56. pak4 Says:

 57. basia Says:

  …daje wyobraźni… daje do myślenia… 🙄 😀 😉

 58. pak4 Says:

 59. pak4 Says:

 60. pak4 Says:

 61. pak4 Says:

 62. pak4 Says:

 63. basia Says:

  😆

  Tylko czy Polacy mają stadne poczucie humoru?

  Bo że stadną odporność na wiedzę (i uczenie się*) mają – nie ulega kwestii…
  ____
  *patrz choćby ponowne obdarowanie PiSu władzą, po wyczynach 2005-07…

 64. pak4 Says:

 65. pak4 Says:

 66. basia Says:

  😆 😀 😆

  Rewelacyjne, wyśmienite…

 67. pak4 Says:

 68. pak4 Says:

 69. pak4 Says:

  Informacyjnie, czego możemy się spodziewać:

 70. pak4 Says:

  Moda wirusowa:

 71. pak4 Says:

 72. basia Says:

  Suuuuuperrrr… znaki czasu, znaki stanów umysłów… —
  — Bezcenne!…

  Za wszystko inne zapłacisz… zapłacą ci, co… ci inni… 🙄

 73. pak4 Says:

  Bal Sylwestrowy 2020…

 74. pak4 Says:

 75. basia Says:

  Alleż świetna ta szopka! — To się nazywa ludzka pomysłowość! 😀

 76. pak4 Says:

 77. pak4 Says:

 78. basia Says:

  ❗ 😎 😆 😎 ❗

 79. pak4 Says:

 80. pak4 Says:

 81. basia Says:

  😯 ❗
  … … … … …

  😆 … 😯

 82. pak4 Says:

  That image of a ‘5G chip’ which idiots claim is in the Covid-19 vaccine is actually a guitar pedal’s electronic circuitry

  https://www.loudersound.com/news/that-image-of-a-5g-chip-which-idiots-claim-is-in-the-covid-19-vaccine-is-actually-a-guitar-pedals-electronic-circuitry?fbclid=IwAR1bq4dR8qxTJTOaSUtWclxnnlxTfasDBLORYyrM1GPlZCUQbpyhLCsg80E

 83. pak4 Says:

 84. pak4 Says:

 85. basia Says:

  Oj prawda, oj świnta… 🙄

  😮

 86. pak4 Says:

 87. basia Says:

  Ha!… … … 😮 — 😀 — 😎

 88. pak4 Says:

 89. basia Says:

  😀 😀 😀

  Myślę, że – dla dobrego celebryckiego przykładu – można jeszcze kilka ukłuć dokonać… kopiom, nie oryginałom!… 😆 🙄 ❗

 90. pak4 Says:

 91. basia Says:

  Od około pięciu-sześciu lat mam wrażenie, że primaaprilis trwa albo trwać może 365 dni w roku… względnie 366… 🙄 😕

 92. pak4 Says:

 93. pak4 Says:

  Na blogu cytatowym o wirusie. Można zaciągnąć.

 94. basia Says:

  Taaakkk… – każdy ma jakieś remedia… i nadzieje się-uodpornienia… 🙄

  Cytacik rewelacja!!! – W punkt po prostu… I widać, że nie tylko masowe modły i peregrynacje ludzkość wymyśla w takich razach… Lub – jest wmanewrowywana… 😦 😦 😦

 95. pak4 Says:

 96. pak4 Says:

  Ktoś podłożył filmy z 2020 roku pod Sound of Silence:

  I rewia maseczkowa:

 97. pak4 Says:

 98. pak4 Says:

 99. pak4 Says:

 100. pak4 Says:

 101. basia Says:

  Eeeetammm… sam przepis wykraść – taż to wystarczy wejść na bloga jednej czy drugiej samozwańczej geniuszki kuchennej…

  Lecz gdyby wykraść tym czipem od razu słoik gołąbków – …o, to byłoby naprawdę coś! – Pracuj Gejtsie jeden, pracuj bez wychnienia!!! 😆 😆 😆

 102. pak4 Says:

 103. pak4 Says:

 104. pak4 Says:

 105. basia Says:

  Wszyscy ino o tych szczepieniach… I ile ciekawego twierdzom… 🙄 😀 😮

 106. pak4 Says:

  Niektórzy nigdy się nie uczą:

 107. basia Says:

  😉 … Czymżeż byłby świat bez spisków… Nuda… nuda… 🙄

 108. pak4 Says:

  Było, ale z podpisem:

  I znowu wariant czegoś, co było:

 109. pak4 Says:

 110. basia Says:

  Postanowienia… — Super!!!

  😎 😎 😎

 111. pak4 Says:

 112. basia Says:

  Oj, coś mi się wydaje, że maseczki jako część garderoby mogą przetrwać tę całą pandemię… 🙄 😮

 113. pak4 Says:

 114. pak4 Says:

 115. basia Says:

  😀 😎 😀

  …I że Szwarceneger taki smartny werbalnie… ❓ 🙄

 116. pak4 Says:

 117. pak4 Says:

 118. pak4 Says:

 119. pak4 Says:

 120. basia Says:

  😆 🙄 😆 …niesamowita maska (i insze inszości)… 😉

 121. pak4 Says:

 122. pak4 Says:

 123. basia Says:

  Ogromny skok w pomysłowości twarzowo-modowej będzie jednym z efektów pandemii… 🙄 😉 😆

 124. pak4 Says:

  Zdalne nauczanie za czasów epidemii polio:

 125. pak4 Says:

  Nie tylko wirusy mutują…

  Lekarz do Anglika:
  – Zaszczep się.
  – Nie.
  – Ale wszyscy dżentelmeni się szczepią.
  – W takim razie tak.

  Lekarz do Niemca:
  – Zaszczep się.
  – Nie.
  – Ale wszyscy dżentelmeni się szczepią.
  – Niech się szczepią.
  – To rozkaz!
  – Jawohl, mein Doktor!

  Lekarz do Ruskiego:
  – Zaszczep się.
  – Nie.
  – Ale wszyscy dżentelmeni się szczepią.
  – Niech się szczepią.
  – To rozkaz!
  – Chvj mnie obchodzi twój rozkaz!
  – Cienias jesteś i się boisz!
  – Ja się boję?! Dawaj dwie dawki!

  Lekarz do Francuza:
  – Zaszczep się.
  – Nie.
  – Ale wszyscy dżentelmeni się szczepią.
  – Niech się szczepią.
  – To rozkaz!
  – Lata mi to koło bereta!
  – Cienias jesteś i się boisz!
  – To tylko opinia cudzoziemca.
  – Zaraz, pan jest Francuzem? A to ok, Francuzom szczepionka nie przysługuje.
  – Co to znaczy – nie przysługuje?! Kłuj mnie tu natentychmiast!

  Lekarz do Polaka:
  – Zaszczep się!
  – Nie. I nie próbuj na mnie tych swoich anglofrankogermańskich sztuczek.
  Lekarz (rozglądając się, czy nikt nie słyszy):
  – Pssst! Im dałem rosyjską szczepionkę. Ale mam też amerykańską, tylko dla lekarzy. Nawet nie powinienem o tym mówić. Ale została mi nadwyżkowa dawka, za jedynego tysiaka.
  – Masz i kłuj!

 126. basia Says:

  😆 😆 😆 … 🙄

 127. pak4 Says:

 128. pak4 Says:

 129. basia Says:

  Tym razem wygrały u mnie darmowe hamaki… 🙄

  Btw, @Hamaku w Pokrzywach, gdzie jesteś? 😀

 130. pak4 Says:

 131. basia Says:

  😉 😆

  ależ się sformatowaliśmy pandemicznie… w niecały rok… zaledwie…

 132. pak4 Says:

  Z wczorajszej konferencji ministra zdrowia wywnioskowałem iż ogólnie rzecz biorąc, obserwuje się ujemny spadek stabilnego wzrostu liczby przypadków na jednego mieszkańca, którzy zmarli po wyzdrowieniu.

 133. pak4 Says:

  Jakoś tu trafiają też konspiracyjne, więc choć Yankovicowi nie śnił COVID to:

 134. pak4 Says:

 135. pak4 Says:

 136. basia Says:

  …Oj wy teorie a nawet praktyki… 🙄

  😎 😉 😎

 137. pak4 Says:

 138. pak4 Says:

 139. basia Says:

  NamieSZA?… — Ileż JUŻ namieszała, i to na ilu poziomach!… 🙄

 140. pak4 Says:

 141. pak4 Says:

 142. pak4 Says:

 143. basia Says:

  Śmiejmyż ach śmiejmyż się… … … 🙄

 144. pak4 Says:

 145. basia Says:

  …I wcale nie będziemy się jeszcze śmiać z tego wirusa, choć niezadługo (za niecałe 5 tygodni) minie roczek…

  https://basiaacappella.wordpress.com/2020/03/13/za-rok/

 146. pak4 Says:

 147. basia Says:

  Cuuudneee!… A może głupota jednych zdarza się po to, by inni mogli wykazać się spostrzegawczością, analizą-syntezą, konceptem, humorem we wszelkich odcieniach i wariantach jego, …, …, ❓ 😮 😀

 148. pak4 Says:

 149. pak4 Says:

 150. basia Says:

  Dzięki pandemii frazeologia wzbogaciła nam się (nam ludzkości) o kilka poręcznych fraz… W porywach – kilkanaście… 🙄 😆 😎

 151. pak4 Says:

 152. basia Says:

  Oj tak… nigdy nie wiesz, co jeszcze mogliby powiedzieć… 🙄 🙄 🙄

 153. pak4 Says:

 154. basia Says:

  😉

 155. pak4 Says:

 156. pak4 Says:

 157. pak4 Says:

 158. basia Says:

  😆 😆 😆 😆 😆 …

 159. pak4 Says:

 160. basia Says:

  Logika jest jedna, albo prawie… Sęk w tym, że trzeba się jej nauczyć i ją popraktykować…

 161. pak4 Says:

 162. basia Says:

  😆

 163. pak4 Says:

  Czego to ludzie nie wymyślą…

 164. basia Says:

  …Niektórzy są pomysłowi, ot co! 😆 😉 🙄

 165. pak4 Says:

  Z okazji Dnia Kota:

 166. basia Says:

  Stosowne szalenie… 🙄 😆 ❗

 167. pak4 Says:

 168. basia Says:

  Powiem tak: 🙄 🙄 🙄

 169. pak4 Says:

 170. pak4 Says:

  Reklama, ale skojarzona z pracą zdalną:

 171. pak4 Says:

  Z BBC – historia masek w Londynie:

 172. pak4 Says:

 173. pak4 Says:

 174. basia Says:

  …Mody i tryndy… 🙄

  😆

  😮

  😎 😎 😎

 175. pak4 Says:

 176. basia Says:

  😎 🙄 😎 …

 177. pak4 Says:

 178. basia Says:

  Apokalipsy tak majom, że się przebierajom… 🙄

 179. pak4 Says:

 180. basia Says:

  🙄 🙄 🙄 …

  Zbyt dobry mam dziś humor żeby załamywać ręce… 😆

 181. pak4 Says:

  Koncert pandemijny tylko dzisiaj:

 182. basia Says:

  👍 … taaaa … 👍 …

  ***** * *****

  https://www.newyorker.com/magazine/2021/03/01/why-does-the-pandemic-seem-to-be-hitting-some-countries-harder-than-others

 183. pak4 Says:

 184. basia Says:

  😆 🙄 … … …

 185. pak4 Says:

 186. pak4 Says:

 187. basia Says:

  …tak właśnie… – jako SZANSĘ!… ❗

 188. pak4 Says:

 189. basia Says:

  Podlasie, Sosnowiec, Pabianice…
  …Andrzej z Krakowskiego Przedmieścia?…

 190. pak4 Says:

 191. basia Says:

  …Biały wywiad?… 🙄 😆 😮

 192. pak4 Says:

  -Grypy w tym sezonie nie było.?!
  -Najwyraźniej na covid zachorowała

 193. basia Says:

  🙄 … 🙄 …nawet ona…

  nie żeby my… znaczy jak dotąd odpukać i nic nam nie wiadomo…

 194. pak4 Says:

 195. pak4 Says:

 196. pak4 Says:

 197. pak4 Says:

  I jeszcze jeden koncert w maseczkach:

 198. basia Says:

  😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

  Tak, tak — to już roczek Kowidka… Co więcej, urósł tak, że nie da się z niego śmiać, jak planowaliśmy… 🙄
  https://basiaacappella.wordpress.com/2020/03/13/za-rok/

 199. pak4 Says:

  Zmutował?

 200. basia Says:

  Najwyraźniej!… 🙄 😆

 201. pak4 Says:

 202. basia Says:

  Cudne… 😮 … 😀 … 😮

 203. pak4 Says:

 204. basia Says:

  ❗ 😎 ❗

 205. pak4 Says:

  Chuck Norris złapał koronawirusa. Następnie zamknął go w izolatce.

 206. pak4 Says:

  A może trzyma go tu?

 207. basia Says:

  Z pewnością!!! —
  — Czego to ludzie nie wymyślą… Albo Chuck Norris… 🙄

 208. pak4 Says:

 209. pak4 Says:

 210. pak4 Says:

 211. basia Says:

  „Wyłącznie w maseczkach”… — czy tam inne na wesoło pozwala przetrwać… po prostu (i – co ważniejsze – bez zespołów Tourette’a)… czysty zysk! 😎 😎 😎 ❗

 212. pak4 Says:

  Antyszczepionkowcy podobno sobie szerują:

  (Nie, Pfizer to nie jest niemiecki koncern.)

 213. pak4 Says:

 214. basia Says:

  Taaakkk… porobiło się… z tym całym riserczem, acz nie tylko… 🙄

 215. pak4 Says:

 216. basia Says:

  🙄 …

 217. pak4 Says:

 218. basia Says:

  😆 … 🙄 … 😆

 219. pak4 Says:

 220. pak4 Says:

 221. basia Says:

  Cuuudneee!!!… 🙄 😆 ❗

 222. pak4 Says:

 223. pak4 Says:

 224. basia Says:

  Ech… ach… Oby się im znudziło… obojgu… 🙄

 225. pak4 Says:

  Wyobrażenie o zdalnej szkole z lat 90-tych:

 226. pak4 Says:

 227. basia Says:

  Taaakkk, żyjemy sobie obok niego, a niektórzy nawet z nim… roczek… I lasów ponoć tym razem nie zamkną… 🙄

 228. pak4 Says:

  Lekcje zdalne:

 229. basia Says:

  …Ale niektórzy już zaszczepieni, ale niektórzy i tak sobie nic z tego nie robią (znamy też takich, co chojrakowali i pokarało ich)… ale… ale…

  Ale tym razem lasów nie zamkną… może… 🙄 🙄 🙄

 230. pak4 Says:

  Wyglądają na potrafiących bardzo łagodnie zaszczepić wiedzę:

 231. basia Says:

  Taaaakkkk… każde nakłute ramię się liczy… Oby tylko mieli czym nakłuwać… 🙂

 232. pak4 Says:

  https://www.bbc.com/news/uk-56455030

 233. pak4 Says:

  😦
  https://www.sciencemag.org/news/2021/03/major-coronavirus-variant-found-pets-first-time?utm_campaign=SciMag&utm_source=JHubbard&utm_medium=Facebook

 234. pak4 Says:

 235. pak4 Says:

 236. basia Says:

  Echhhhh… nawet ulubieńcy… 😦 …

 237. pak4 Says:

 238. basia Says:

  💡
  Syzyfowe życia… 🙄 😆 🙄

 239. pak4 Says:

  https://fakenews.pl/badania/ujawniamy-skala-rosyjskiej-dezinformacji-o-covid-19-w-polsce/?fbclid=IwAR1umtQhBr-Tqm-OGq_xDoGU2ZWknMBr6RUGmz-NuI6SCBYJYakhOkUpWO4

 240. basia Says:

  Taaakkkk… – infofemia…
  Taaakkkk – internet i jego „mądrzy zmądrzeją, głupi staną się jeszcze głupsi” 😦 😦 😦

  Swoją drogą podesłałabym komuś ten tekst (bo po polsku), ale nie jest niestety przystępny dla osób łykających propagandę Kremla… 😦 — To trzeba objaśnić prościej, przejrzyściej…

 241. pak4 Says:

 242. pak4 Says:

 243. pak4 Says:

 244. basia Says:

  😀 😆 😀 😆 😀 … … …

  ***** * *****

  Nb,
  https://deon.pl/swiat/te-czynniki-zwiekszaja-ryzyko-ciezkiego-przebiegu-covid-19-moga-dotyczyc-takze-ciebie,1227053

  Niby oczywiste…

 245. pak4 Says:

 246. basia Says:

  Pięęęekna młodzież!… 🙄 😀 🙄 …I w ogóle… 😐

  ***** * *****

  https://www.theguardian.com/business/2021/mar/26/how-the-astrazeneca-vaccine-became-a-political-football-and-a-pr-disaster

 247. pak4 Says:

  Lockdown 2020 vs Lockdown 2021:

 248. pak4 Says:

 249. basia Says:

  😆 🙄 😆 … ❗ …

 250. pak4 Says:

 251. pak4 Says:

 252. basia Says:

  😀 😀 😀 …Trzeba się uśmiechać… Wbrew wszystkiemu… 🙂

 253. pak4 Says:

  https://fakenews.pl/zdrowie/nie-ten-wykres-nie-przedstawia-ryzyka-zarazenia-w-zaleznosci-od-lokalizacji/

 254. pak4 Says:

 255. basia Says:

  😀 ❗ 😀

  Piękne dzięki za wyszukiwanie, pozyskiwanie, dzielenie się, jego tajming, etc. — 😎 ❗

  ***** * *****

  Nb, ważne… bardzo ważneŚMIERTELNIE WAŻNE!!!…
  https://www.theguardian.com/commentisfree/2021/mar/30/how-many-anti-vaxxers-does-it-take-to-misinform-the-world-just-twelve

  Misinformation is never going to go away; it isn’t just a Big Tech problem, it’s an education problem. Instead of just yelling at tech companies, politicians should be focusing on what Taiwan’s digital minister calls “nerd immunity” – the government should be investing in education so people have the skills to identify fake news.

  …i dalej…

  Finland, which was rated Europe’s most resistant nation to fake news last year, is one model of how you do this. In 2014, after an increase in disinformation from Russia, the government embedded media literacy in the national curriculum. Starting in primary school, kids learn the critical thinking skills needed to parse the modern information ecosystem. Students learn how easy it is to manipulate statistics in their maths lessons, for example. They learn how to distinguish satire from conspiracy theories in their Finnish lessons. They look at how images can be used for propaganda in art class. And this sort of education isn’t just given to children: Finnish civil servants, journalists and NGO workers are also trained in digital literacy skills.

 256. pak4 Says:

  Metoda na zliczenie i zdyscyplinowanie się, wchodzących:

 257. pak4 Says:

 258. basia Says:

  Taaaaakkkkk… 😮 🙂 🙂 🙂

 259. pak4 Says:

 260. pak4 Says:

 261. pak4 Says:

 262. pak4 Says:

 263. basia Says:

  Czarująco-urzekający geniusz ducha ludzkiego…

  😀 😀 😀 😀 😀

 264. pak4 Says:

 265. basia Says:

  Nasze krokusy gromadzą się dokładnie tak (i tam), jak (i gdzie) im każemy!!! 😐

 266. pak4 Says:

 267. pak4 Says:

 268. basia Says:

  Taaakkkkk… 🙄 😈

  A w Berlinie chwilowo brakło szczepionek… Podobno… 😮

  …W Berlinieeee?…

  https://deon.pl/swiat/wiadomosci-ze-swiata/berlin-z-powodu-braku-szczepionek-zamknieto-dwa-centra-szczepien-,1253822

 269. pak4 Says:

 270. pak4 Says:

 271. basia Says:

  😆 😆 😆 … … … 😐

 272. pak4 Says:

 273. basia Says:

  O, mój czarny szwajcarski plecak! (Starsza wersja, bo ucho nowej nie jest już czerwono-paskowane…) 😎 😀 😮

 274. pak4 Says:

 275. basia Says:

  O! — Jak dawno gifów nie było! 💡

  😀 😀 😀 …

 276. pak4 Says:

  https://naukowy.blog.polityka.pl/2021/04/13/wirus-z-nietoperza/

  ***

 277. basia Says:

  Taaakkkk…

  A Maryla Rodowicz płacze, że nie ma gdzie znaleźć nowej miłości…
  https://www.plotek.pl/plotek/7,154063,26977117,maryla-rodowicz-nie-widzi-szansy-na-znalezienie-milosci-gdzie.html

  Tymczasem…
  Jeszcze raz…
  Nie sprint, a maraton (Iga Świątek skopiowała od Szweda, czy jakoś inaczej?) — Słowacja nas interesuje na lato – jak zwykle
  https://foreignpolicy.com/2021/03/16/slovakia-coronavirus-success-eu-vaccine-russia-sputnik/

  Przy okazji zdziwiłam się, jak porównywalne są gęstości zaludnienia naszych krajów… 90. versus 96. mce w świecie (124: 111 osób na km2)… a Czechy czy Węgry też „w pobliżu” w sumie…
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_pa%C5%84stw_%C5%9Bwiata_wed%C5%82ug_g%C4%99sto%C5%9Bci_zaludnienia

 278. pak4 Says:

 279. basia Says:

  😆 ❗ 😆 …to jest zabawne tylko warunkowo… lecz… 🙄

 280. pak4 Says:

 281. basia Says:

  A to jest zabawne bezwarunkowo… 😮 😆

 282. pak4 Says:

 283. basia Says:

  … 😉 … … … 🙄 … … …

 284. pak4 Says:

 285. pak4 Says:

 286. basia Says:

  …Ostatnieee… 🙄 😀 😎

 287. pak4 Says:

 288. basia Says:

  😮 … 😯

 289. pak4 Says:

 290. pak4 Says:

 291. pak4 Says:

 292. basia Says:

  5G mind control… improve social distancing, etc. — 😀 😮 😀

 293. pak4 Says:

 294. basia Says:

  Just vaccinated! jako fraza czasów… 😮


  😎 ❗

 295. pak4 Says:

 296. basia Says:

  Ech, czasy, ech frazeologie!… 🙄 😀 😮

 297. pak4 Says:

 298. basia Says:

  😮 😀 ❗ 😎 …

 299. pak4 Says:

  W związku z luzowaniem obostrzeń:

 300. pak4 Says:

 301. basia Says:

  … … … najważniejsze, że humor nie zaginie … … …

 302. pak4 Says:

  O, badania zrobili:
  https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352552521000517?fbclid=IwAR1typjlQ0JgU5dzT7Mje5WrLbg5yh0lqMkzTzfKAbb__kz7qQpFKayUZRg

 303. basia Says:

  🙄 … … … 😮

 304. pak4 Says:

 305. basia Says:

  Oj tak, bezmyślnika!!! — 😐 🙄 ❗

 306. pak4 Says:

 307. basia Says:

  😎 😀 😎 😀 😎 …


  🙄

 308. pak4 Says:

 309. basia Says:

  NIesamowita!…

  …Ta kałamarnica… 🙄 😮

  …I w ogóle… 😀

 310. pak4 Says:

 311. pak4 Says:

 312. pak4 Says:

 313. pak4 Says:

 314. pak4 Says:

 315. pak4 Says:

 316. basia Says:

  Ech, ileż przemyśleń, przewartościowań… poczucia paradoksu… konceptów słowno-sytuacyjnych…
  A dla niektórych ta pandemia to samo zło… 🙄

 317. pak4 Says:

 318. basia Says:

  Tabelka jak tabelka, ale te komentarze… 😆

 319. pak4 Says:

 320. basia Says:

  …Można – zewnętrznie – acz nie w każdych okolicznościach…
  Można, choć nie zawsze trzeba…

 321. pak4 Says:

 322. pak4 Says:

 323. pak4 Says:

 324. basia Says:

  Piosenka niesamowita, podobnie jak wiele okolicznych treści…
  … — Dzięki!!! 😎 😎 😎

 325. pak4 Says:

 326. pak4 Says:

 327. basia Says:

  😆

  Syćko pikne, ale Żyleta nopikniejso!!! 🙄 😀 😎

 328. pak4 Says:

 329. pak4 Says:

 330. basia Says:

  Ach, wy czasy… 😉

  😆

  😮

  😎

 331. pak4 Says:

 332. basia Says:

  Echhhhh… 😀 😀 😀

  🙄

  😐

 333. pak4 Says:

  – Dlaczego należy nosić maski?
  – Aby koronawirus nas nie rozpoznał.

 334. pak4 Says:

 335. basia Says:

  😀 😀 😎 ❗ ❗ ❗

  Kolejne porcje (ewentualnych) uśmiechów nad pandemią znajdą się – jeśli się znajdą – pod nowym wpisem:
  https://basiaacappella.wordpress.com/2021/06/01/wciaz-pandemijnie/

  — Zapraszamy!!! —

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: