Z każdym krokiem

badamy, pesleptycznie, bo własnymi stopami, Tyniec, z jego wzgórzami, lasami, schodami i półkami w lodówce. Bo żadne poznanie przez szybę nie da tego, co osobiste zdeptanie.

Foto: Basia, PAK4.

[1.1.2020: po tej stronie Bogucianki – ul. Wielogórska – za Wielogórą – Podgórki Tynieckie – ul. Obrońców Tyńca – po tej stronie Bogucianki. Ślad GPS.]

To był wpis gościnny autorstwa Paka4

Komentarzy 10 to “Z każdym krokiem”

 1. pak4 Says:

  Foto ze spaceru:

  — Skawina:

  — Skawina:

  — przy lekturze Szczerka to mi się wydaje, że turul:

 2. pak4 Says:

  — Oni na Guminek. A my nie:

  — idąc od Podgórek:

  — Kowodrza:

 3. pak4 Says:

  — Widoki powrotne — opactwo:

  — Widoki powrotne — Liszki:

  — Widoki powrotne — opactwo jako tło:

 4. basia Says:

  Takkkk… ktoś śpi a ktoś w tym czasie przedeptuje półki w lodówkach!… 😆 😛 …Ciekawe, czy szuflady w ich zamrażalnikach też?… 🙄

  Piękne dzięki za doilustrowanie! 🙂 🙂 🙂

 5. pak4 Says:

  Gospodyni przekonuje, żeby jednak zacytować proroctwa na rok… ten rok…

  O CHOROBACH TEGO ROKU
  Tego roku ślepi będą widzieć bardzo mało, głusi będą słyszeć dość licho, niemi nie będą wcale się odzywać, bogaci będą się mieć nieco lepiej niż biedni, a zdrowi lepiej niż chorzy. Mnogo baranów, wołów, prosiąt, gąsek, kur i kaczek pomrze śmiercią, mniej zaś okrutna będzie śmiertelność wśród małp i dromaderów. Starość będzie nieuleczalną tego roku z przyczyn lat ubiegłych. Cierpiący na pleurę będą doznawali srogiego bólu w boku. Cierpiący na biegunkę będą często bieżać na stolec, katary będą tego roku schodzić od mózgu ku niższym członkom; schorzenie oczu będzie bardzo niepomyślnie wpływało na wzrok; uszy będą w Gaskonii jeszcze krótsze i rzadsze niż zazwyczaj. I będzie panować niemal powszechnie straszna i niebezpieczna, złośliwa, przewrotna, przerażająca i dokuczliwa choroba, od której świat będzie chodził jak ogłupiały i ludzie nie będą wiedzieli, w który pośladek się drapać, i bardzo często będą popadać w bredzenia, sylogizując o kamieniu filozoficznym i uszach Midasa. Drżę ze strachu, kiedy myślę o niej; powiadam wam bowiem, iż będzie ona epidemiczna. Awerroes VII Colliget nazywa ją: brak pieniędzy. I zważywszy na kometę zeszłego roku i wsteczną drogę Saturna, umrze w szpitalu wielki nicpotem, cały zakatarzony i ochroszczony, po którego śmierci powstaną wielkie rozruchy między kotami a szczurami, psami i zającami, sokołami i kaczkami, między mnichami i jajcami.

  Franciszek Rabelais, Pantagrueliczne przepowiednie, pewne, prawdziwe, nieomylne na rok nieustający świeżo ułożone ku pożytkowi i rozważaniu ludzi z natury pomylonych i łakomych na migdały nebieskie przez mistrza Alkofrybasa architryklina rzeczonego Pantagruela, (1533), tłum. Tadeusz Boy Żeleński, Wydawnictwo Dolnośląskie, 1996

 6. basia Says:

  Prawda, że cudne!… 😀

 7. Rozo Says:

  Przesyłam Wam spóźnione pozdrowienia świąteczno-noworoczne i gratuluję punktualnego wejścia na wycieczkowe szlaki.
  Czekam na więcej i dalej. 😉

 8. Węgierka Says:

  Ja także mam zaległości, ale usprawiedliwione: otóż przed świętami dopadło mnie uporczywe przeziębienie. W chorobie, jak to w chorobie, wszystkie prace zabierają więcej czasu, i coś trzeba poświęcić, w tym przypadku Internet.
  Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku, a dla Przemka i Basi miłego zamieszkiwania na „rubieżach”. 🙂

  Dołączam stosowny link:
  http://kolumber.pl/g/149112-Krakowskie%20opactwa%20czyli%20%E2%80%98Mojego%20Krakowa%E2%80%99%20cz.II

 9. Polak z Czykago Says:

  Nie wyrzucam sobie spóźnienia, bo poprostu nie dam rady wszystkiego na czas, a życzenia jeśli są szczere można złożyć i później:
  oby w Nowym Roku się Wam wiodło i szło, postanowienia dawały się zrealizować, ulubione ciuchy dopiąć a zdrowie dopisywało Wam i Waszym bliskim.

  Czekam na dalsze wycieczki, bo pewnie będą gdy się złoży czas wolny i pogoda? 😉
  Na razie z zainteresowaniem przypomniałem sobie Krakowskie Opactwa (dzięki, @Węgierko! 🙂 ). Jednak w przeciwieństwie autora opisu, nie uważam (po jednokrotnej tam wizycie), aby Mogiła była niemalowniczo położona, a huta (d. Lenina) znajduje się jednak w pewnej odległości od słynnego klasztoru O.O. Cystersów. Tak pamiętam, nie będę wertował internetu, poprawcie mnie jeśli coś mi się pokręciło.

  P.S. Kliknąłem tu u Was na jeden link, pomyszkowałem, i…
  https://deon.pl/po-godzinach/parowozem-przez-beskid-wyspowy-na-szlaku-galicyjskiej-kolei-transwersalnej,695523 🙂

 10. basia Says:

  Rozo, piękne Ci dzięki! 😀 Wzajemnościości! 😀

  Gdy warunki czasowo-pogodowe się złożą – będzie 😉
  Kondycję staramy się utrzymywać, choć… poważnych testów od dawna brak. Lecz… – jak to mówią – coś za coś 🙂

  Węgierko, piękne dzięki Ci 😀 Wzajemnościości! 😀
  I przede wszystkim zdrówka, zdrówka, zdrówka 🙂 🙂 🙂

  Chwila bez internetu bardzo pożyteczną jest.
  Nawet pół roku w eremie bardzo pożyteczną sprawą jest… dla biskupa diecezjalnego na ten przykład…
  https://deon.pl/kosciol/-chcialem-doswiadczyc-zycia-pustelnika-w-xxi-wieku-wywiad-,706839

  („Na rubieżach” też ciszej, niż w centrum, lecz do tego jakoś nie musieliśmy się „przyzwyczajać” – przyjęliśmy natychmiast i za naturalne 😆 )

  Polaku z Czykago, Francuzi składają sobie życzenia noworoczne przez cały styczeń. Podobno. Na pewno wiem, że pewna zapracowana zakonnica londyńska, Francuzka z pochodzenia, odpisywała na życzenia do końca okresu bożonarodzeniowego, i nie miała z tego powodu najmniejszych wyrzutów… 😎 😎 😎

  Piękne dzięki Ci 😀 Wzajemnościości! 😀

  Tak, link Węgierki bardzo ciekawy, lecz – podobnie, jak Ty – nie zgadzam się z „niemalowniczym” położeniem drugiego krakowskiego Opactwa (jako kobieta Kamedułów nie doliczam 😈 ) — okolice Mogiły są bardzo sielskie, Wisła i okoliczne łąki tudzież łany zbóż (kluby jachtowe, etc.) dodają otoczeniu uroku, a kombinat oczywiście straszy niedaleko, ale nie tuż (i nie pod każdym kątem widoczny 😉 ).

  Twój link, o kolei zwanej przez wielu „Strzałą Południa” to materiał na pół nocy wspomnień… Chyba… postawię kropkę i powiem dobranoc… 😉 😆

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: