Nagusy na Rabie

Wpis gościnny. Autor: Pak4

W młodości, ech młodości, nudyzm był wywołującą dreszcz podniecenia ciekawostką. Ale tylko jako, że tu, czy tam. Żadnych lornetek i bez atencji, nawet takiej jak okazywana Leninowi w Poroninie. Ot, Chałupy welcome to.

Chorwacja słynie z nudystycznych plaż. Tak, wiemy, a jak wiemy to nie wbijamy tam, gdzie nagusy chcą być same. Plaż wystarczy dla wszystkich*. A dorosłość leczy z podniecenia ciekawostką.

Na Rab tradycje są jednak wyjątkowo duże. Sięgać mają lat trzydziestych ubiegłego wieku i Edwarda VIII sprzed abdykacji.

Nie wbijaliśmy nawet do historycznej Kandaroli, gdzie Edward VIII i Wallis Simpson, co przecież jakąś analogią do Lenina w Poroninie by było… ale w zatoczkach Kalifrontu rozróżnienie między plażą ogólną, a plażą nudystyczną się zaciera. Cóż, zatoczki tworzą intymną przestrzeń, o ile nie wpłynie do nich zbyt wiele żaglówek.

Ale, w zasadzie, mijani naturyści zaliczali się do jednej z dwóch grup: niemieckich emerytów, w których nie ma nic atrakcyjnego; oraz poszukujących ciszy i spokoju rowerzystów. A ci ostatni ze swoim poszukiwaniem ciszy na wyspie tak bardzo przypominali nasze poszukiwania, że na palcach przechodziło się mimo.

—-
* w paru miejscach widzieliśmy nawet rozpiskę: plaża ogólna, plaża dla nudystów, plaża dla turystów z psami…

Komentarzy 17 to “Nagusy na Rabie”

 1. basia Says:

  Ha, Chorwacja, Anglicy, Lenin, rocznica rewolucji… 😮 ❗ 😆

  A serio? — Można bez końca o stosunku Brytyjczyków do nagości i nudyzmu. Tak jest ciekawy… swoisty… „podniecony ciekawostką”… 😉 …I, jak to u nich, rozwarstwiony klasowo*… 🙄

 2. pak4 Says:

  Dodam, że na popularność naturyzmu na Rabie złożyły się wyraźnie dwie rzeczy: liczne intymne zatoczki z jednej strony; a duża liczba niemieckich turystów z drugiej. Bo naturyzm narodzić miał się w Niemczech, na przełomie XIX i XX wieku, czyli przed Edwardem VIII. Może to związki brytyjskiej arystokracji, a zwłaszcza rodziny królewskiej z Niemcami?

  PS.
  Właśnie czytam, że Niemcy pierwsi, ale Polacy pierwszejsi…

 3. Dyrdymalista Says:

  Brytyjskie podejście ciekawe, polskie ciekawsze. 😉

 4. pak4 Says:

  OK, wyjaśniam co czytam.

  Historię naturyzmu liczy się od niemieckich Wędrownych Ptaków z 1900, czasopisma Piękno z 1902 oraz podhamburskiego Parku Swobodnego Światła z 1903.

  Nie wiem, ile w tym piękna, a ile ówczesnej wiary, że słońce obmacujące promieniami nagie ciało jest wyjątkowo zdrowotne. Tzn. sami naturyści twierdzą, że tak twierdzili.

  Tuż po Niemcach, mieli być Brytyjczycy. Zresztą to do Wielkiej Brytanii udał się ruch uciekając przed Hitlerem…

  Ale… polski naturyzm liczy swe powstanie od… 1897. W Grudziądzu, czyli też ówczesne Prusy, powstało wówczas Towarzystwo Naturalnego Sposobu Życia.

 5. basia Says:

  Paku, bardzo dzięki za uzupełnienia! 😎

  Dyrdymalisto, czy polskie podejście ciekawsze? – Pewnie zależy, gdzie przyłożyć ucho. Lud prostszy zawsze dawał się łatwiej podniecić tym lub owym. Pamiętam np. studia plastyczne koleżanek (przełom lat 80. i 90.) i pytania wakacyjne, bardzo nonszalanckie (niby…), czy rysują, malują też akty. Naturalna odpowiedź, iż męskie również zawsze robiła pewne wrażenie.
  …A tak naprawdę to wydobyć piękno, ekspresję, prawdę (nie tylko anatomii), wdzięk z ciała starszego*, otyłego, „niefotogenicznie” upozowanego – to jest zadanie… Z pewnością większe, niż mówić naturalnie o rzeczach naturalnych…
  ______
  *historie i historyjki modeli ASP z tamtych lat!!! — kooopalniaaa!

 6. Czarny Says:

  wszystko przez ksiezy tu i tam

 7. basia Says:

  Nie za bardzo rozumiem, w jakim sensie i przez jakich konkretnie księży 🙂 — W katolickiej Bawarii nikt nie przeszkadza istnieniu Englischer Garten* ani nagim kąpielom słonecznym wzdłuż praktycznie całego biegu Izary i w wielu innych miejscach (wybieranych z wyczuciem, ma się rozumieć naturalnie i samo-przez-się). W Anglli zaś Established Church był dominujący i uposażony (by nie rzec – ubogacony 😈 ) przez stulecia… i dopiero dwadzieścia lat temu rzymscy ogłaszali z dumą, jak to „dogonili” CoE we frekwencji ale i (co tam równie ważne!) w dobrych dziełach, ich skali, widoczności, wpływie na społeczeństwo…
  …Zatem?…
  ______
  * https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogr%C3%B3d_Angielski
  https://en.wikipedia.org/wiki/Englischer_Garten

 8. Kastet-Kasta-Kakao Says:

  Dla niektórych jak nie czerwone, to czarne, odcieni nie rozróżniają.

  Ale żeby i w tym?

 9. basia Says:

  Tak! Nie miejmy nic przeciwko odcieniom opalenizny (równiutkiej)!
  Ani żeby zarówno duchowni wszelkich wyznań jak i rewolucjoniści wracali ze swych urlopów wykąpani słonecznie całościowo i miło. Albo i nie wracali, jeśli taka wola nieba… 🙂

 10. pak4 Says:

  Księża + golizna = protesty?
  Cóż, w przypadku Gry o tron tak było.
  Jakby ktoś chciał sobie uliczki Dubrowniku obejrzeć, to proszę…

 11. basia Says:

  Oj biedna aktorka, oj biedny Dubrownik!… 😮 😯

  *** * ***

  A Dubrownik sobie odświeżyć można…
  Choćby nasz zeszłoroczny:
  https://basiaacappella.wordpress.com/2018/11/07/dubrownik/
  https://basiaacappella.wordpress.com/2018/11/09/pozostanmy/

 12. pak4 Says:

  @Basia:
  Ktorej? Tej co dala twarz, czy tej co dala cialo?
  https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/tv/news/game-of-thrones-lena-headey-explains-why-she-used-a-body-double-instead-of-going-naked-a6992296.html

 13. sympatyczna melołumen Says:

  obie, pak4, obie…

 14. wkur--- Says:

  wyjezdzajo

  wyjechac ni mogo

  z ty wyspy niewolniczy

  ?

  ? !

 15. pak4 Says:

  BTW. Tam mamy domalowany Dubrownik.
  A tu mamy Wawel w scenografii chorwackiej 😀 Ech, te graficzki i ci graficy…

 16. pak4 Says:

  @wkur:
  Nasi Gospodarze mowili, ze wedlug lokalnego dowcipu, Bog siodmego dnia postanowil zrobic raj na ziemi. I zrobil wyspe Rab.
  Jak to diabel zobaczyl, to dla rownowagi stworzyl jej mieszkancow…

 17. basia Says:

  A to pasuje i do Polski! 😆 😆 😆

  …Z wyjątkiem, iż Polacy nigdy nie przyznają, iż mieszkają nie najgorzej… A Jeszcze ich różne Normany Dejwisy podbechtują w tym przeświadczeniu… 🙄

  Dzięki wszystkim Państwu za kontrybucje! 😀 😀 😀

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: