Aby

Aby obroża wyraziła to, co myśli głowa

Tatrzańska niedźwiedzica co cztery godziny wysyła SMS o swoim położeniu. Znakomity pomysł może okazać się wyjątkowo skuteczny w procesie demokracji. Już sobie wyobrażam, jak każdy młodzian i dziewoja po ukończeniu 18 roku życia deklarują, że w przyszłości zamierzają kandydować i w najbliższym punkcie monitoringu zatrzaskują im się na szyjach obroże GPS z telefonem komórkowym. Odtąd można spokojnie śledzić poczynania kandydatów. Oszczędności byłyby kolosalne. Kampania wyborcza sprowadziłaby się jedynie do pikników z kiełbaskami i piwem, kandydaci nie musieliby nic obiecywać ani tym bardziej kłamać na swój temat. Ludzie obserwowaliby kandydatów dzień i noc, jak naszą tatrzańską niedźwiedzicę. I byłoby to głęboko słuszne i sprawiedliwe. Ktoś, kto chce być posłem, senatorem, prezydentem lub burmistrzem, powinien mieć świadomość, że jego wyborcy mają prawo wiedzieć o nim wszystko. Co robił w okresie PRL-u, stanu wojennego, jak traktuje swoich rodziców, czy kłamie i czy jest wiarygodny, czy przez ostatnie lata, a nie tygodnie, działał na rzecz dobra wspólnego. W małych miasteczkach może nie ma miejsca na wielką politykę, ale na przykład fakt, że ktoś należał do partii, nie wierząc w panujący system, daje do myślenia. Co innego, gdyby wierzył. Krótko mówiąc, postuluję, aby rozpocząć wielopokoleniowy proces odbudowy społecznych elit. Paradowanie z obrożami po ukończeniu 18 lat mogłoby stać się modne wśród młodzieży, co przyśpieszyłoby zmianę pokoleń. Obowiązek noszenia obroży ma szansę stać się kołem zamachowym naszej gospodarki. W przypadku regionu byłoby to koło zamachowe kowali artystycznych. Pokaż mi swoją obrożę, a powiem ci, na kogo będę głosować. Jest tylko jedno niebezpieczeństwo – może wygrać tatrzańska niedźwiedzica.

Wojciech Mróz, Zakopane – miasto cudów. Novae Res, 2015.

Komentarzy 21 to “Aby”

 1. Ja Says:

  Dowcipne wielce, ale tak przez łzy.
  Bo za prawdziwe, niestety.

 2. zawada Says:

  Śmichy-chichy,
  bywają i prawdziwe dramaty:

  http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/krakow/niedzwiedzie-w-tatrach-jeden-z-obroza-drugi-zjedzony/

  I ciekawostka z zeszłoroczna, od południowych sąsiadów:
  http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,21801526,niesforna-niedzwiedzica-dostala-obroze-skomplikowana-akcja.html

 3. Przelotny Gość Says:

  A o takich sprawach wiedzieliście? 🙂
  http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/beskidy/a/niedzwiedz-w-rejonie-babiej-gory-uciekal-przed-ratownikiem-zdjecia,13057358/

  Co do odpowiedzi @basia i @pak4 na moje uwagi i patriotyźmie turystyczno-krajoznawczy, przeczytałem, ale pozostaję przy swoim.-Bliższa koszula ciału, powiedziałbym, a inni niech mają włąsne zdanie i zainteresowania.

 4. Tom Says:

  Kumpel z Chorzowa podesłał mi zimą coś takiego:
  http://chorzow.naszemiasto.pl/tag/babia-gora-niedzwiedz.html

  Czy misio miał obróżkę?.
  – Jeśliby się udało, to chcielibyśmy pozbawić go prywatności i założyć mu obrożę telemetryczną, ale na razie nie mamy możliwości, żeby go złapać, uśpić i założyć mu obrożę. Ale dzięki temu, że mamy fotopułapki, to możemy cieszyć się jego widokiem na Babiej Górze – dodaje Maciej Mażul.

  Podkreśla, że z racji, iż nie stosują obroży telemetrycznych, to trudno powiedzieć ile dokładnie niedźwiedzi bytuje w tej części Beskidów. Na pewno jednak osobniki pojawiające się w rejonie Babiej Góry są bardzo ostrożne i jeśli wyczują człowieka, to raczej będą unikać z nim kontaktu.

  Nie za bardzo podoba mi się też idea „videopułapki”. 😦
  Zastanawiam się, jak by wyglądały podobne akcje w przypadku misiów amerykańskich? 😆 Ale USA/Canada to ogromny teren, niedźwiedzie i ludzie pomieszczą się spokojnie, bez wchodzenia sobie nawzajem w paradę.

  @Przelotny_Gościu, każdy ma prawo do swojej, autonomicznej opinii, oby tylko umiał uzasadnić. 🙂

 5. pro-fan Says:

  @Tom:
  technologia jest, publikacje są, gorzej z areałem. 🙂

  Wired Wilderness. Technologies of Tracking and the Making of Modern Wildlife.

  Spatial-Temporal Analysis of Grizzly Bear Habitat Use

  ^^^^^^^

  @topics:
  gratuluję @basi i @pakowi4 ostatnich wycieczek.

  @ott czyli 🙂 tenis:
  jak sądzicie, co się dzieje z Agą Radwańską? czy wróci na korty?

 6. pak4 Says:

  @Tom & videopułapki:
  Hm… Było o nich w Parku Jurajskim 🙂 Wiem, fikcja, ale…
  No i te videopułapki w miastach. Stoję ja sobie kiedyś, czekam na tramwaj w Bytomiu (mieście, nie sklepie odzieżowym 🙂 ), przy mnie dwóch panów:
  — Chcesz się bić? Chcesz? No to chodź!
  — Czyś ty zwariował?! Tu monitoring jest, lepiej chodźmy za róg.
  Może misie też tak potrafią?

  @Przelotny Gość & niedźwiedź babiogórski:
  Zimą był news, że się jeden wybudził. Ilekroć widzieliśmy Babią z daleka, to wspominaliśmy go…

  @Przelotny Gość & patriotyzm turystyczno-krajoznawczy:
  Może tu się rozchodzi o „patriotyzm” właśnie? Bo jak zerkniesz na nasze wycieczki, to one zwykle są „patriotyczne”. Ale częściej niż świętami narodowymi jest to spowodowane oszczędnością czasu i paliwa. Polska, zwyczajnie, jest bliżej. A jest przy tym pełna atrakcji. No i nie trzeba wymieniać walut z tym całym spreadem… Bliskość, łatwość dogadania się, znaczenia z przeszłości (często osobistej, naznaczonej jakoś tam…).

  Ale w sensie poznawania jest też drugi biegun. Bo i jest zawsze pytanie „a co jest za tą górą”, albo „co to za szczyty na horyzoncie”. A jak się gdzieś jest, to i miejsca nabierają znaczeń. I osobiste „naznaczenia” też bywają. Ile to razy, jako dziecko, marzyłem o Małej Fatrze? Tylko dlatego, że w panoramie górskiej ze Skrzycznego Moskały ona gdzieś tam była, jako odległa, dziwna, zagraniczna.

  Mam nadzieję, że jedno i drugie Cię nie oburza? 😉
  Natomiast to, co w Twojej argumentacji działa na mnie jak płachta na byka (było, nie było, zodiakalnego 🙂 ), to bliskość argumentacji polityków i różnych wychowawców. Bo ciągle słyszę, jaka to nasza historia wyjątkowa, dumna, bohaterska… A jak chcę sprawdzić, to wychodzi mi, jak z nowym filmem Polańskiego — ograne wątki i schematy, tylko przetworzone i pokazane w sposób trochę inny niż gdzie indziej i wcześniej. Nie, żeby film Polańskiego, czy też nasza historia, były złe… Właściwie to mogą być fascynujące… Ale nie są aż tak wyjątkowe by rościć sobie prawo do wyłączności.

 7. basia Says:

  Ja, lepiej się śmiać przez łzy, niż odwrotnie… 🙄

  Zawado, no, no – nie wiedziałam, że misie to misiożercy, nie mówiąc, aby dziecio-misio-żercy… strong stuff, indeed 😮

  A nagranie niedźwiedzi na smokowieckim modrzewiu – po prostu bajka! 😎

  Przelotny Gościu, o misiu babiogórskim oczywiście tak.

  A o „patriotyzmie turystyczno-krajoznawczym” i „bliższa koszula ciału” powiem dwie rzeczy – w istocie tak się jakoś złożyło, że wcześniejsze 123 lata ukształtowały ziemie polskie mocniej/trwalej, niż kolejne stulecie. Nie ma zmiłuj, fakty.
  Moja koszula zaś to pradziadek który zginął w I wojnie w kolumnie piechoty na moście na Dunaju (wysadzonym w powietrze) i drugi pradziadek – austryjacki aristo z dyplomami medycznymi.
  My z nich wszyscy – fakt. A jeśli nie wszyscy – to wielu… tu w Galicji
  😉

 8. basia Says:

  Tom, Pro-Fanie, przeciekawe te aspekty amerykańsko-misiowe i inne wideołapanki czy tam pułapki. To już lepiej niech na celebrytów najczęściej-wyprostowanych polują…

  Z dzieł przytoczonych przez Pro-Fana wnoszę, że grizzlim obróżek telemetrycznych na ogół nie zakłada się… 😮 😎

  Paku4, myślę, że wolne i samodzielne definiowanie sobie obywatelskiego/ cywilnego patriotyzmu już niedługo będzie podpadało pod pararafy. Podobnie powinni zabronić informowania jednych Polaków przez drugich Polaków że M. Boska jest szczególną patronką nie tylko wybranego ludu nadwiślańskiego, ale i Słowaków tudzież kilku innych miłych Panu nacji… Fakt 🙂

 9. pak4 Says:

  A jak już zlokalizują te misie, to może z kołchoźników by zaczęli puszczać odpowiednią muzykę? A może już puszczają, bo skąd ona się w filmach bierze i robi za napięcie?

 10. basia Says:

  No tak – tyle, że ludzie na pięcie, misie może na palcach, a ktoś w ogóle powie, że na śródstopiu powinno się… 🙄

 11. TesTeq Says:

  Bo ja wiem… Wtórny jest ten pomysł z obrożami i w gruncie rzeczy mało skuteczny. Szereg postaci w życiu politycznym stanowi żywy dowód na to, że miłość wiernego elektoratu przesłania dawne i obecne uczynki polityka. Kto ma bezkompromisową determinację, żeby wygrać, ten wygrywa.

 12. pak4 Says:

  Poezja aktualna z FB (autorka: Katarzyna Czajka-Kominiarczuk):

  Świadoma praw i obowiązków
  Wynikających z posiadania
  Imienia i nazwiska
  Daty urodzin
  I jeszcze nie pewnej
  Daty zgonu

  Oraz danych pomniejszych
  A jednak wciąż osobistych
  ksywki wymyślonej nad kawą
  IP miejsca zwanego domem
  I adresu zamieszkania
  Który został już tylko
  Na przeciętym dowodzie

  Wiem że powinnam przeczytać
  czterdzieści stron zapewnień
  Że nie będą sprzedawać mego
  Dobrego nieposzlakowanego imienia
  Rosjanom, marketingowcom
  I tej pani od garnków
  Która chce mi sprzedać masażer
  (znamy się już od lat)

  Zgadzam się
  Zgadzam się na wszystko

  Tylko przestańcie przysłać
  Uprzejme maile

 13. basia Says:

  W taką duchotę (omal nie napisałam „głuchotę” albo i gorzej „głupotę”) nie ma się siły do rozmyślań nad wyznawcami Marty Kaczyńskiej, Antoniego M czy Zero-Ziobero… ani czy dane od moich Czytelników zbiera wordpres, czy ja, ani…

  …a dejciewymiświetnyspokój!… 🙄

  😉 🙂 🙂 😉

 14. pak4 Says:

  My rządzim światem, a nami obroże…

 15. pak4 Says:

  Wczoraj… https://photos.google.com/share/AF1QipP72nP6wNZWpPBAtZy5e1E_HI9SG7WnoPCNg9rXYdWalzz7La4K0l1KknV_S_WbOw/photo/AF1QipNhVcdf_HsHUngyP5y4UFCeZo-EnUkF9qBpezdH?key=Ymc1T0tydXhBdDdMQ2JIMy1FYU5RSHltd0k4RWxB

 16. basia Says:

  …a nami czasem też piękno… po prostu 😉 😎

 17. pak4 Says:

  Skoro Gospo jest pięknem wcielonym, to znaczy że jest samorządna 🙂

 18. pak4 Says:

  Małopolska bez obroży: https://photos.app.goo.gl/xj4v3bfUnpFcwHHI2

 19. basia Says:

  Gospodyni jest pięknem rozbrojonym… W Małopolsce, rzecz jasna 😉 …

 20. pak4 Says:

  Piękno rozbrojone? Znaczy się „min niet'”? 😉 😀
  E… chyba raczej piękno rozbrajające 😉 🙂

 21. marzena Says:

  😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: