Zejmarska roklina

Płanina była w zamyśle odskokiem od czegoś innego.

Kolejność zmienili; w miarę zadeptywania okolicy dochodzili (się) wniosku, iż tamto zasługuje też na dwa-trzy dni; tymczasem oni w trzecim niniejszym dopadną górki bliższej i (również dość efektownie) władającej okolicą.

Aliści swoje trzy grosze wtrąciły tu prognozy, wyrokując, że pogoda w piątek utrzyma się do około jedenastej – w jednych okolicach lepiej, niż w innych.
Tymi jednymi był na przykład uwielbiany Słowacki Raj, gdzie od dawna czekała pewna roklinka mała.
Teraz tylko sprawnie doskoczyć o poranku…

Zdjęcia: Pak4 i basia

[16.6.2017: Dedinky – Biele Vody – Zejmarska roklina – Geravy – Dedinky]

Na drabinach Zejmarskiej (Pak4):

Komentarze 24 to “Zejmarska roklina”

 1. TesTeq Says:

  Zejmarska? FAKE NEWS! Poznaję to miejsce! Tak wygląda cel wspinaczki Szanownego Paka Czwartego: 😀 #DrabinaKariery

  View this post on Instagram

  Polish President's castle in #Beskidy mountains.

  A post shared by TesTeq (@testeq) on

 2. nietoperek Says:

  hu hu

  TesTeq

  jak
  slysze
  rokliny

  to
  im
  zaliczam
  bez
  dodatkowych
  pytan
  /wykrz/

  hu hu

 3. Przelotny Gość Says:

  TesTeq, to tam się teraz wchodzi po drabinie?
  Wyjątkowe środki ostrożności przed protestantami?

  Pozdro, gratuluję nowych osiągów górskich, zalatany jestem, czasem zaglądam tu, ale trudno być na bieżąco, bo aż tyle gonicie!
  Na razie!

 4. Mela Woman Says:

  Piękne wycieczki.

  Mam pytanie: czy wiecie, co się dzieje z festiwalem w Bieczu. Właśnie dowiedziałam się od znajomych, że cofnięto dotację unijną, no jak tak można!

 5. pak4 Says:

  @Mela Woman:
  Szczegółów nie znamy. To wygląda na jakiś konflikt między organizatorami, bo miasto Biecz próbuje znaleźć nowych realizatorów (agencję, która zorganizuje festiwal) w przetargu publicznym. Ma z tego wynikać cofnięcie dotacji.

 6. Renata Says:

  Co prawda jest gorąco, ale wietrzyk powiewa, większe upały się widywało, teraz mamy naprawdę przyjemne początki lata.
  Usiadłam odsapnąć po odrobieniu obowiązków przedpołudniowych, zdjęcia z gór to bardzo przyjemny relaks, za co jestem wam wdzięczna.

 7. basia Says:

  TesTequ, o ile się nie mylę, ROI Paka4 bywał w obiekcie (na którego tle uwiecznił się dla Przytomności i Potomności ROI TesTeqa) już za panowania poprzedniego incumbenta… a może i przed-poprzedniego. Nawet wyżej podpisana, choć znacznie mniej bywała w tamtych stronach, ma w archiwach analogowych i cyfrowych kilkadziesiąt obrazków Pałacyku/Zameczku, najświeższe z 11 czerwca 2017 https://goo.gl/photos/Y6zPZZq4KsMTQHSt6.
  Co oczywiście nie przeszkadza stwierdzić z najszczerszym entuzjazmem, iż zarówno rezydencja jak i Kandydat do jej zasiedlenia robią znakomite wrażenie 😎 🙂

  Nietoperku, aż się zaniepokoiłam, że taki mało wybredny się stałeś tego lata… Mam nadzieję, że to chwilowe i szybko Ci przejdzie… 🙄 🙂

  Przelotny Gościu, też słyszałam, iż w tamtych stronach nie bardzo lubią aktualnego pierwszego. Ale nasz autostopowicz sprzed jedenastu dni lojalnie sprawozdał, że zarówno poprzedni, jak i obecni pilnie uczęszczali na stoki Istebnej. Kołowo, bo inne podróże to śmigłowcem… 🙂

 8. basia Says:

  Mela Woman, jeśli możesz, kliknij na stronę Kromer Festival na Facebooku. Znajdziesz tam w przedostatnim poście cytat z komentarza Doroty Szwarcman w jej blogu. Gdy tam się dostaniesz, znajdziesz link do ogłoszenia o przetargu… Z kolei ostatni wpis na festiwalowym FB mówi o zmianie warunków przetargu… Jeśli się nie zgłoszą chętni do organizaacji festiwalu „na kolanie” (a na dodatek w zmienionej formule, szerszej – Berkowicz też organizował 1 edycję Kromer Festival 2 lata temu dość szybko, ale nie dość, że miał 10-letnią praktykę z mega-wydarzeniami, nazwisko wiarygodne dla mnóstwa gwiazd muzyki dawnej, wsparcie CC, to pierwsza odsłona miała w zasadzie formułę trzy-i-pół-dniową) — wówczas możliwa procedura „z wolnej ręki” i…?
  Troszkę, acz niewiele mówią komentarze pod anonsem na FB (wydaje się, że dostęp do konta na twarzoksiążce wciąż mają „starzy” organizatorzy)… No coż, za dobrze było? Ktoś tam w samorządzie zaczął to punch much above their weight… Much too early… 😦
  Wydaje się, że dotację przyznano na konkretny projekt (bardzo wysoko oceniony, z rękojmiami, itd.), a teraz, skoro ogłasza się przetarg na nowego organizatora (tak, jakby było takich u nas na pęczki i na krótkie gwizdnięcie za minutę dwunasta)… chyba te pieniądze nie mogą być przetransferowane ot tak… 😦

  Dość to wszystko smutne… Typowe też…

 9. basia Says:

  Paku4, momentami mnie korci(ło) w tych dniach, by zadzwonić do na-pewno-poinformowanego znajomego i dowiedzieć się, komu i o co poszło. Ale może szkoda sobie psuć humoru…

  Renato, miło czytać, że zdjęcia z gór mają moce terapeutyczne. Pozdrówka i trzymaj się dzielnie tego pięknego i znośnego lata (jak na razie…) 🙂

 10. pak4 Says:

  @Basia i TesTeq:
  Hm… Zwiedzałem za poprzedniego lokatora (2011, 2014). Mijałem wcześniej (za Kwaśniewskiego zapewne, pomijając przynajmniej jedną mijankę budynku za PRL; wydaje mi się, że za Kaczyńskiego mijałem jedynie śmigłowce prezydenckie na trasie do/z… ale jak się nie ma dokumentacji, to to jest trochę zgadywanie).

  @Kromer:
  Te warunki przetargu wydają mi się w tym terminie nie do przejścia. Co jest smutne. Z drugiej strony, nawet zabawne poprawki wprowadzone do SIWZ (minimalna liczba koncertów z podziałem na recitale solowe i występy orkiestry) wskazują, że miasto nie chce obniżać lotów. Cóż, pozostaje mi życzyć im powodzenia.

 11. Mela Woman Says:

  Dzięki za Wasze obszerne odpowiedzi. Problem w tym, że ja nie wierzę pani, na którą powołaliście się.

 12. owcarek podhalański Says:

  A jo niestety nie moge pedzieć, cobyk dobrze zbocoł Słowacki Raj. Bo to właśnie tamok jest hyrne Kláštorisko, ka stoł kiesik pikny klastor ojców kartuzów. Stoł – pokiela nie wpodli my tamok wroz z poniom Owcarkowom. Poni Owcarkowa uderzyła głowom w zbyt niskom futryne drzwiowom, a siła uderzenia była tak wielko, ze cały klastor sie posypoł. I ostały sie ino ruiny. I stojom tak do dzisiok. Na mój dusiu! Co za wstyd :oops” 🙂

 13. pak4 Says:

  @Mela Woman:
  A co tu jest do wierzenia?
  1) Festiwal Kromera w tym roku nie odbędzie się, przynajmniej nie w formie ubiegłorocznej — o tym pisze red. Szwarcman, ale pisze też oficjalny profil festiwalu na FB (i patrz dalej).
  2) „Załatwiona była niemała dotacja unijna na trzy lata, ułożony program, a nawet kupione bilety i zarezerwowane hotele dla artystów. Wszystko się najprawdopodobniej zmarnuje.”
  OK, w to mogę powątpiewać, ale to co już było zrobione jest drugorzędne dla festiwalu w tym roku.
  3) „Burmistrz ponoć znalazł jakiegoś innego organizatora, ale w tej sytuacji można sobie wyobrazić, jaki ogryzek z tego będzie, jeśli w ogóle będzie.”
  a) Czy burmistrz znalazł nie wiemy. Jest ponoć. Dwukrotne nieudane postępowanie przetargowe może być drogą do zamówienia produktów z wolnej ręki (co jest szybsze i bardziej elastyczne). Może, ale nie musi.
  b) Można sobie ogryzkowość wyobrażać, to nie jest polityka. Im mniej czasu i mniejsze doświadczenie organizatora, tym gorzej.
  4) Kolejna smutna historia – i to tym razem bez żadnej polityki w podtekście.
  Hm… czyżbyś wierzyła w politykę w podtekście?
  5) Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia na produkt pt. „Kromer Festiwal” (wraz z projektem nowego logo festiwalu itp.) można znaleźć na stronach internetowych miasta Biecz, więc jest to informacja niezależna od red. Szwarcman.

 14. basia Says:

  Owczarku, no to wreszcie wiemy, kto tak tych kartuzów urządził! 😮 — Trzeba szybko przejść Klasztorską roklinę, bajdełej! 😉 🙂

  Mela Woman, wydaje się, że Pak4 objaśnił wszystko dokumentnie i detalicznie. — Wielkie dzięki! A ma (jego ROI) wiedzę o przetargach i okolicach. Tudzież kompetencje praktyczne.
  Przypominam, iż oryginalne pytanie brzmiało czy wiecie, co się dzieje z festiwalem w Bieczu.
  — Naszym źródłem był FB (podpięcie w oczekiwaniu na termin, repertuar). A tam pojawił się cytacik z Blogerki „POLITYKI”… Ogłoszenia o przetargu przeczytaliśmy i przeanalizowaliśmy samodzielnie… i wnikliwie… 😉
  Jeszcze raz dziękuję Pakowi4 za wypowiedzi! 🙂 🙂

 15. Mela Woman Says:

  Tak, rozumiem, trzeba się wspierać wśród koterii…

 16. pak4 Says:

  @Mela Woman:
  Ale ja nie rozumiem.

  News sam w sobie odwoływał się do red. Szwarcman, a ta przedstawiła to nieco plotkarsko. OK, przyjmujemy jako plotkę (w stosunku do red. Szwarcman mamy pewien szacunek, ale bynajmniej nie uwielbienie, czy bezgraniczne zaufanie), ale w swoim rdzeniu prawdziwą — w końcu wyszło to od organizatorów.

  Szczegółów i podziału win nie znamy. Jeśli je zna red. Szwarcman to o tym nie mówi.

  Znamy (i to jest oficjalne) SIWZ w sprawie nowego „Kromer Festiwal”, z którego wyciągamy trzy wnioski:
  — dawni organizatorzy już nie będą organizować (swoją drogą uwzględnienie nowego logo przypomina sprawę pożegnania się pana Berkowicza z Krakowem);
  — miasto stara się nie obniżać poziomu;
  — o organizację festiwalu będzie ciężko.

  Podsumowując: nie ma tu miejsca na „wspieranie się wśród koterii”.

 17. Poprad, Strážky, polski Spisz | przelotnie-pobieżnie-przejściowo Says:

  […] widzisz? – widzę… dziwujesz się? – dziwuję się… « Zejmarska roklina […]

 18. basia Says:

  Mili Państwo, tematem jest niepewna przyszłość (tak obiecująco się rozkręcającego, mającego na najbliższe 3 edycje prawie 900 tysięcy dotacji z tylko jednego źródła!) bieckiego festiwalu… — a nie lepsze czy gorsze kompetencje Red. Szwarcman do kreowania czy uczestniczenia w przepychankach polskiej polityki kulturalnej a nawet bezprzymiotnikowej.
  O tych ostatnich porozmawiałabym może, gdyby wpierw Mela Woman wymieniła nazwiska kilku krytyków-recenzentów z „tej drugiej” strony, reprezentantów poważnej prasy (a nawet mniej poważnych, nawet jakiegoś „UPC codziennie” 😛 ) jeżdżących od co najmniej 3 lat regularnie na wydarzenia muzyczne polskie i pozapolskie, piszących o tym, spierających się z opiniami odrębnymi lub przeciwnymi…

  Tymczasem do meritum! — Coraz więcej pytań; odpowiedzi lub wskazówek brak. Choć niewątpliwie z okruchów rysuje się interesująca mozaika:

  http://www.gazetakrakowska.pl/wiadomosci/nowy-sacz/gorlice/a/biecz-kromer-festivalu-w-tym-roku-nie-bedzie,12205047/

  I najnowszy post na FB (nie, to nie inicjały Filipa Berkowicza, choć kto wie… 😈 ) — wyciek listu, który miasto wysłało do Fabio Biondiego lub agenta jego – koślawą angielszczyzną, przed wyłonieniem organizatora w przetargu:
  Nie wiem, jak się linkuje w tej twarzoksiążce poszczególne posty, ten więc jest z dziś, 23.6.2017 i zaczyna się od słów „Czy przetarg na organizację festiwalu został rozstrzygnięty przed otwarciem ofert?” a dalej jest tekst angielski. Komentarze też ciekawe…
  https://www.facebook.com/kromerfestival/

  *** * *** * *** * *** * *** * ***

  PS (25.6), w komentarzach fejsowego wątku „Czy przetarg…” (patrz wyżej) wypowiedziała się też była Minister KiDN Małgorzata Omilanowska… mocno się wypowiedziała. Nie wiem wprawdzie, czy to zaimponuje Internautce @Mela_Woman 🙂 ale ROI Paka4 i ja mamy miłe wspomnienia z dnia, gdy otwierała pierwszy festiwal. Nie (tylko) dlatego otwierała, że wypadało z urzędu.
  Zaznaczmy, że Min. Gowin, który wjechał tuż po nas na parking pod ratuszem bieckim przed pierwszym koncertem drugiej odsłony i bywał w kolejnych dniach, też jest prawdziwym a nie tylko urzędowym miłośnikiem muzyki.

  Ha, cóż — szanujmy wspomnienia! —
  https://goo.gl/photos/Rfxpk5dfn6CXJkPp9 – Biecz i okolice 2015 …oraz Pak4
  https://basiaacappella.wordpress.com/2015/08/18/jest-takie-miasteczko/ (Ha!)

  https://goo.gl/photos/1ETYnSyXbxDqksJ68 – 2016 …oraz Pak4 (pierwszy z kilku, reszta do odszukania tu: http://pak.blog.pl/zdjecia-ze-sp-picasy/ )
  https://basiaacappella.wordpress.com/2016/08/24/wokol-biecza/ (i okolice…)

 19. TesTeq Says:

  To nie może być przypadek:
  FB = Facebook
  FB = Filip Berkowicz
  FB = Fabio Biondi
  FB = Festiwal w Bieczu
  FB = Fajny Blog!

 20. basia Says:

  💡 — Rzeeeczywiście! — Fabio Biondi w zmowie z Berkowiczem, a oni obaj z Bieczem a nawet burmistrzem (=Festiwal Burmistrza), cała zaś ta draka jest dla napędzenia takiego publicity, jakiego jeszcze nie było 🙄

 21. pak4 Says:

  Biondi, wszędzie ten Biondi… (Właśnie piszą, że ma być w marcu w Katowicach, ale tylko jako skrzypek.)

 22. basia Says:

  Europejska galanteria wciąż ma branie? —
  – O, bo i ona atrakcyjna niesłychanie! 🙄

  Nb, na intencję nieodbycia się KF, bieczanie i ew. festiwalowi przyjezdni wydają się najbardziej płakać za L’Arpeggiatą… 🙄

 23. basia Says:

  Czy to już jest koniec Kromer Festival Biecz?… … …

  Dziś dotychczasowy organizator opublikował na FB takie oświadczenie:

  Pragniemy oficjalnie poinformować, że Kromer Festival, zaplanowany przez Fundację a415 do realizacji w latach 2017-2019 w Bieczu nie odbędzie się.

  Jednocześnie przypominamy, że koncepcja Kromer Festival jest podlegającą ochronie prawnej własnością intelektualną Barbary Orzechowskiej-Berkowicz i Filipa Berkowicz, którym również przysługują wszelkie prawa do nazwy i logotypu. Program Kromer Festival jest autorskim dziełem Filipa Berkowicza. Wszelkie przypadki naruszenia kierowane będą na drogę sądową.

  W poniższym linku przedstawiamy stronę internetową, którą chcieliśmy się podzielić z Wami już kilka tygodni temu. Znajdziecie tam sylwetki artystów i po raz pierwszy oficjalny program festiwalu, który się nie odbędzie. W tym roku zaplanowaliśmy dla Was 8 nieodpłatnych koncertów – 2 rezydencje artystyczne (po 3 koncerty każda) zespołów L’Arpeggiata pod dyrekcją Christiny Pluhar oraz Europa Galante pod kierownictwem Fabia Biondiego. Ponadto zaplanowane były 2 recitale mistrzowskie Rinalda Alessandiniego oraz Andrew Lawrence-Kinga.

  Program 2 Polskiego Radia, współorganizator festiwalu, zaplanował w tym roku 6 bezpośrednich transmisji festiwalowych koncertów (część z nich miała być realizowana do kilkunastu krajów zrzeszonych w ramach Europejskiej Unii Nadawców) oraz 2 rejestracje. Ponadto z bieckiego Rynku miała być realizowana 3-godzinna audycja o mieście oraz jego walorach historycznych i turystycznych. W promocję Biecza miał włączyć się również Program 1 Polskiego Radia, który planował w ramach „Lata z Radiem” transmisję koncertu Europa Galante inaugurującego drugi z weekendów.

  Gotowa była książka programowa zawierająca m.in. omówienia koncertów autorstwa czołowych polskich muzykologów, key visual, projekty graficzne i in.

  Z Bieczem żegnamy się. Nie bez smutku, bo włożyliśmy w to przedsięwzięcie całe nasze serce. Bieczanom życzymy mądrych władz, a organizatorom wydarzeń – rzetelnych partnerów dotrzymujących umów.

  [Kopiuję, bo wcześniejszych wpisów tam nie widzę, np tego z koślawym anglojęzycznym listem do Biondiego].

  *** * ***

  Dorota Szwarcman napisała notkę blogową:
  http://szwarcman.blog.polityka.pl/2017/06/26/jak-zmarnowac-900-tys-zlotych/

  Ech…
  Tym bardziej gratuluję sobie, że tyle wspaniałych przeżyć błyszczy w skarbczyku pamięci.
  Ale też wiele jest jeszcze do odkrycia (lub odświeżenia sobie) w tamtych okolicach — za dnia, przed muzycznymi ucztami…

  [Nowy Sącz, Krynica, Łemkowszczyzna (znów okrągła rocznica Akcji Wisła…), Słowacja za górkami, sam Biecz, Binarowa, … – wszystko z trzydziestoletnią metryczką „zaprzyjaźnień”; ostatnia dekada do zerkania i powędrowania TU i TAM]

 24. Skarb w głuszy | przelotnie-pobieżnie-przejściowo Says:

  […] – piękne wspomnienie dwóch odsłon nowego festiwalu (z miejsca na najwyższym poziomie) przyćmił ostatnio spór między zleceniodawcami a dotychczasowymi organizatorami; uzyskana już dotacja […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: