150 Rocznica Urodzin Mariusza Zaruskiego

31 stycznia 2017 roku przypada 150 rocznica urodzin Mariusza Zaruskiego – założyciela Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Urodził się 31 stycznia 1867 roku w Dumanowie na Podolu. Taternik, prekursor narciarstwa wysokogórskiego, żeglarz, twórca polskiego jachtingu, malarz, pisarz, poeta i wojskowy. Dla nas – ratowników TOPR – to przede wszystkim założyciel i wieloletni Naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Z okazji okrągłej rocznicy urodzin Polski Związek Żeglarski – przy pełnej aprobacie i poparciu TOPR – ogłosił rok 2017 Rokiem Mariusza Zaruskiego. W dniu 31 stycznia 2017 roku odbędzie się z tej okazji uroczysta Gala w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie.

Cała informacja i linki do opowieści o Zaruskim – na stronie TOPR.

Byli chłopcy, byli!

Reklamy

Komentarze 43 to “150 Rocznica Urodzin Mariusza Zaruskiego”

 1. pak4 Says:

 2. basia Says:

  O, tak – efektowny obrazek też się bardzo przyda! Dzięki! 😀

  ***** * *****
  O ósmej na ciepłolubiącymwskazywać termometrze – minus siedem i sześć dziesiątych. Umiarkowana zima trzyma… 😎

 3. TesTeq Says:

  100+ lat temu wszystko było takie pionierskie. Ludzie tworzyli zręby instytucji, które teraz są traktowane roszczeniowo…

 4. basia Says:

  I jacy byli renesansowi ci pionierzy, z rozrzutem nie tylko zainteresowań, ale i działalności praktyczno-sprawnościowych!

  (Zaruski zawsze mi się troszkę kojarzył z założycielami skautingu światowego i polskiego: Baden-Powellem (ur. 1857) i Małkowskim (ur. 1888).)

 5. Ja Says:

  Na ziemiach polskich to pokolenie wypracowało i wywalczyło nam wolność.

 6. basia Says:

  Tak… Pod hasłami różnymi, w tym Mens sana in corpore sano 😉 https://pl.wikipedia.org/wiki/Mens_sana_in_corpore_sano — Nigdy za często przypominać o roli nie tylko związków strzeleckich, ale i wszelakich towarzystw sokolich, gimnastycznych (moda znacznie szersza, niż tylko ziemie polskie), stowarzyszeń abstynenckich, itp.

  ****** * *******

  Tymczasem kto dziś wieczorem nie dotrze na galę do żeglarzy (PKOl Warszawa) może wspomnieć Generała w Zakopanem:

  Zaproszenie na spotkanie poświęcone gen. Mariuszowi Zaruskiemu

  Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza na spotkanie poświęcone gen. Mariuszowi Zaruskiemu 31 stycznia (we wtorek) o godz. 17 w dniu 150. rocznicy urodzin prekursora taternictwa. Spotkanie, które odbędzie się w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego poprowadzi Wojciech Szatkowski.
  => MARIUSZ ZARUSKI – CZŁOWIEK DWÓCH ŻYWIOŁÓW.

  Żródło:
  http://www.muzeumtatrzanskie.pl/?strona,doc,pol,glowna,1376,0,1850,1,1376,ant.html Tam też ładne, krótkie podsumowanie życia Mariusza Zaruskiego. (Szersze, porządnie zrobione => odnośne hasło Wikipedii.)

 7. kij włóczy Says:

  TesTeq,
  zdecydowana większość turystów nie jest roszczeniowa w stosunku do TOPR/GOPR.

  ale, na Twoją nóżkę, znalazłem info, z którego wynika, że zabawne zachowania w górach to nie tylko polska specjalność:

  >>> Sobota 28.1
  Tuż przed 23-cią powiadomiono TOPR, że do schroniska w M. Oku nie powrócił ukraiński turysta, który udał się na wycieczkę nad Czarny Staw. W tamten rejon na poszukiwania wyruszył pełniący w M. Oku dyżur ratownik. Gdy dotarł nad Czarny Staw zobaczył rozbity namiot a w nim śpiącego, poszukiwanego turystę.<<<:)

 8. TesTeq Says:

  Basia pisze: Nigdy za często przypominać o roli nie tylko związków strzeleckich, ale i wszelakich towarzystw sokolich, gimnastycznych (moda znacznie szersza, niż tylko ziemie polskie), stowarzyszeń abstynenckich, itp.

  I o roli kół Gazety Polskiej i Radia Maryja.

  I o – moim zdaniem – największym zaniedbaniu społecznościowym Platformy Obywatelskiej: wynik wyborów mógł być inny, gdyby wykorzystano jednoczący potencjał „Orlików” – boisk przy szkołach. Bo elektorat PO raczej usportowiony, tylko rozmemłany i zdemobilizowany przez lenistwo polityków.

  A popatrzcie, jakie zaangażowanie wykazuje obecnie twórca Obrony Terytorialnej. Serio. Bo musi się chcieć.

 9. basia Says:

  Kiju włóczy, cudzoziemców w Tatrach zawsze sporo, ratowanych coraz więcej (patrz Kronika TOPR; z ostatniej jej części zaczerpnąłeś cytat). Ten turysta to twardziel – może ćwiczył przez zimowymi Himalajami?… Szkoda, iż nie podają, jaki miał sprzęt… 🙂

  TesTequ, jak najbardziej serio. I o jednoczącej roli współnego wysiłku organizacyjno-finansowego… Niekiedy ocierającego się o heroizm (gdy zważymy proporcje)… Druga strona w tym samym czasie indywidualistycznie od nartek na Bahamy, z nich na Maledivy, stąd do wypasionej kuchni (fusion)… 🙂

  Wynik był taki jaki był również z powodu małej świadomości elektoralnej/elektorskiej zbyt wielu „postępowych”: gdy momentum idzie tak wyraźnie i z oczywistą oczywistością na stronę partii, której nie chcemy – nie wolno nam kombinować i dopasowywać sympatyjek, promocyjek, utarć nosów, itp. do różnych (nowawych) partii kanapowych. It was not a first-choice-party time! — To lewica i jej sympatycy-mądrale „załatwili nam” brak koalicjanta przy partii zwycięskiej. (Pamiętam, jak wiosną 1997 moja londyńska landlady koniecznie chciała głosować na Paddy’ego (Ashdowna, szefa LibDems, bardzo sensownej partii wówczas) i jak jej klarowaliśmy we dwójkę (z jej boyfriendem; żadne z nas nie miało tam praw wyborczych), że jeśli chce wykopać Torysów od żłobu – musi się zmusić do tactical voting).

  Wracając do wątku – tamci ludzie (nawet nieco dla nas zabawny Wincenty Lutosławski) byli modernizatorami, nie wstecznikami, cynicznymi mącicielami i psujami!

 10. nIetoperek Says:

  hu hu

  po
  pieczarach
  tez
  lazil

  nasz
  czlowiek
  /wykrz/

  hu hu

 11. Kumaty Says:

  Nietoperek, kto jak kto ale Ty nie zaskoczysz;D
  Stale o jednym,nie nudzi sie?;D

 12. nIetoperek Says:

  sprawdzic

  NIETOPERKOCENTRYZM

  /wykrz/

 13. Anonimowa Celebrytka Says:

  „Byli chłopcy, byli” suponuje, że później już podobnych nie było, teraz nie ma?

  Bo jeśli tak – jest to nieprawda. Ci, co z oddali i spod nagrobnych eulogii wyglądają posągowo, gdy żyli, mieli przywary, wrogów, popełniali błędy.
  W nowszych czasach też dojrzymy herosów: zmarłych (Kuroń, Bartoszewski, Mazowiecki), żywych (Wałęsa).
  Scena działania jest nam znana, widzimy i słyszymy każdy zadzior i skrzypienie deski. Foyer teatralnego nie pokryła jeszcze patyna, stąd cywilizacje mają skłonność do oceniania czasów i ludzi, w jakich i wśród których przychodzi im żyć jako „małych” czy „podłych”. Niesłusznie.

 14. pak4 Says:

  @TesTeq:
  Nie jestem jakimś miłośnikiem tej epoki i znam ją słabo, zwrócono mi jednak uwagę, więc zwracam ją i Tobie, że był to okres, gdzie nie funkcjonowały dzisiejsze podziały, że z jednej strony „niepodległościowiec” to hajlujący gość w kominiarce, a z drugiej strony, kosmopolita to ktoś kto się ociera o zdradę narodu, a już na pewno podatki płaci w Luksemburgu…
  Powstania w XIX wieku organizowała polska lewica (całkiem często o internacjonalistycznym zacięciu; zresztą i ze wzajemnością w sympatiach), Piłsudski był socjalistą, a Dmowski długo uznawał walkę o niepodległość za jakieś dziwactwo, od którego trzeba się trzymać daleko… Zresztą i wierna służba carowi mogła szybko przerodzić się w wierną służbę odradzającej się Polsce. Jeśli zostawimy opowieści o tym Gazecie Polskiej, to młodzież będzie jeszcze mniej rozumiała, niż rozumie…

  A PO zwyczajnie obrosło w tłuszczyk i przestało łapać myszy. Choć fakt, że orliki budzą narodową dumę podczas wypadów tu i tam 😉

 15. basia Says:

  Nietoperku, a gdyby nawet sam nie łaził, to też byłby Wasz, bo Pogotowie tak czy owak musi umieć-potrafić speleo… 🙂

  Kumaty, nietoperkocentryzm Nietoperka można polubić… trochę… 🙂

  Anonimowa Celebrytko , jest dużo słuszności w tym, co mówisz, ale nie zapopminajmy, że co poniektóre współczesne sceny działania składają się z samych trapów i innych zapadni… A w zapadniętym aktorze jeszcze trudniej dostrzec wielkość, niż w efektownie poległym 🙂

  Paku4, a czy ten Dmowski też należał do towarzystw gimnastycznych albo choć cywilnie i indywidualistycznie hasał po Taterach? 🙂

 16. GK Says:

  „Niż w efektownie poleganym”, nie poległym! – Aktor polega za Ojczyznę co wieczór.
  (Tak, jak na słowie harcerki polegaj jak na Zawiszy. 🙂 )

 17. basia Says:

  Co wieczór, ale higienicznie, żeby na następny starczyło… tego polewania… gania znaczy się 🙂

 18. pak4 Says:

  @Basia:
  A nie mam pojęcia… Sami „konserwatyści” twierdzą, że pod Tatry przyjeżdżał, ale tylko dla roboty polityczno-narodowej. Nie wiem więc, czy rzeczywiście tylko dla niej, czy też spotykanie się z jakąś górą zamiast Żeromskiego nie było dla nich spotkaniem na dość wysokim szczeblu by o nim pisać…

 19. basia Says:

  Jacy oni tam „konserwatyści”… — Prawdziwi konserwatyści konserwują porządek, reguły, prawa i obyczaje, dorobek, szacunek „mas” dla niego…
  A toto?… Rozbijactwo bez manier i wyobraźni, panie – ot co! 😕

 20. pak4 Says:

  Sami się nazwali konserwatystami. Ja tylko dodałem cudzysłów.

 21. basia Says:

  Rzecz jasna 🙂

 22. TesTeq Says:

  Rzekł raz pewien konserwator:
  „Ale z Pana to amator!”
  Nie dał się konserwatysta:
  „A Pan profesjonalista?”
  Żeby więc ukoić nerwy,
  Otworzyli swe konserwy,
  Nic tak wszak nie studzi głowy,
  Jak przysmaczek śniadaniowy!

 23. basia Says:

  😆 ❗

 24. nietoperek Says:

  basia
  to
  teraz
  jest
  dwa
  razy
  nasz
  /wykrz/

  testeq
  /wykrz/wykrz/

 25. Anonimowa Celebrytka Says:

  Testeq,
  uśmiech od ucha do ucha na śniadanie?
  Oj, jak baaardzo mi się dziś przyda!
  Dziękuję, dziękuję, dziękuję!

 26. basia Says:

  Lubimy te przysmaki śniadaniowe, oj tak… a nawet bardzo! 😎

  😀 😀

  …Choć niektóre konserwy pod znanymi nazwami zepsuły markę tak dotkliwie, że obiecałam sobie, iż na wyjazdy będę zabierać wyłącznie „swoje” (czyli przez się preparowane) mięsiwa – obsuszane i słoikowe. Wyjdzie dwa-trzy razy taniej, dziesięć razy bardziej interesująco smakowo, pięć razy dietetyczniej.
  Co Ty na to, Nietoperku? 😉

 27. TesTeq Says:

  z blachy
  mniam mniam
  /wykrz/

  ze słoika
  fuj fuj
  /wykrz/wykrz/

 28. pak4 Says:

  prorok
  jaki
  czyco
  /pyt/

  słoikowi
  mniam
  /wykrz/
  też
  /wykrz/

 29. basia Says:

  prześmiewców
  postraszę
  i
  strącę
  do
  syfonu
  /wykrz/

  zrozumiano
  /pyt/wykrz/

 30. TesTeq Says:

  @Gospodyni: Wygląda na to, że nietoperek przejął konta innych komentatorów. Dla bezpieczeństwa proszę wykręcić blogowi korki i poczekać do świtu, kiedy gacek pójdzie spać. 😀

 31. TesTeq Says:

  testeq
  sza
  /minus/

 32. basia Says:

  a
  jak
  nie
  pójdzie
  /pyt/

  wszak
  czasem
  tu
  bywa
  za
  dnia
  /wykrz/

 33. marzena Says:

  co
  sie
  tu
  dzieje
  /pyt/

 34. Tom Says:

  gdzie
  się
  nie
  obejrzeć

  tam
  ciemne
  typy
  przejmują
  władzę
  /wykrz/…/

  ########################

  Z
  innej
  belki
  :
  czy
  wiecie
  co
  to
  jest
  i
  gdzie
  /pyt/

 35. basia Says:

  TesTequ
  niekiedy
  informatycy
  proponują
  dosyć
  przewydywalne
  środki
  zaradcze
  /wykrz/;p/

  nie
  mogliby
  innowacyjniej
  /pyt/ ;D/

  Marzeno
  tak
  do
  końca
  nie
  wiadomo
  /wykrz/ ;D/

  a
  masz
  jakąś
  hipoteżę
  roboczą
  /pyt/ ;P/

  Tom
  własność
  gościa
  który
  czasem
  musi
  z
  niższej
  belki
  a
  kiedy
  indziej
  nie

  w
  najwyżej
  położonej
  wsi
  w
  Polsce
  /wykrz/wykrz/;P/;D/

 36. marzena Says:

  skoro
  pytasz

  wy
  jestescie
  wy
  a
  nietoperek
  pisze
  bez
  diakrytykow
  /wykrz/ 😛

 37. basia Says:

  Coś może być na rzeczy… 🙂

 38. pak4 Says:

  i
  tak
  krecimy
  sie
  wokol
  zeba
  /wykrz/

 39. basia Says:

  Tym
  to
  sposobem

  z pionierskiej ofiarności Zaruskiego

  zeszliśmy

  na dorobkiewicza Stocha.

  (Oczywiście słowo „dorobkiewicz” nie jest ujmą; gorzej byłoby napisać „dorobionego”, co by znaczyło, że już nie mamy nadziei na żaden więcej medal czy inny gest tryumfalny… 🙄 )

  Nie jestem pewna, czy mi się podoba ta chata. Trzeba by ją w kontekście… otaksować 😛

 40. TesTeq Says:

  Tematy stochmatologiczne?
  A żylasty kot z ziobrem hulający i kubackujący po murańce, która wolno stękała, to co? 😉

 41. TesTeq Says:

  Basia pisze: Nie jestem pewna, czy mi się podoba ta chata.

  A jest do kupienia?

 42. basia Says:

  Nic… Widocznie akurat nie budują wypasionych chat… Bo my – stochmatologicznie i inaczej – chodzimy wyłącznie na… pasku sensacyjnych i topikalnych mediów musowego rażenia… niezrepolonizowanych na dodatek 🙄

  Czy jest do kupienia? Jeszcze nie, lecz może będzie. A tak czy owak jest do patrzenia… Mędrkowania, wybrzydzania… — kto nam zabroni?> 😎

 43. Stochmatologicznie* | przelotnie-pobieżnie-przejściowo Says:

  […] *(C) TesTeq […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: