AA – apodyktyczni akcjonariusze

Od wielu miesięcy widzę ten bilbord przed moim nominalnym kościołem parafialnym.
I myślę, co akcjonariusze myśleli, że mieli na myśli.
Co chcieli osiągnąć.
Czy to nie próba wrogiego przejęcia.
I że zdecydowanie za dużo tych wrogich przejęć ostatnio.

Komentarzy 20 to “AA – apodyktyczni akcjonariusze”

 1. TesTeq Says:

  Zostawiam komentarz:

  Prace nad przystosowaniem świata trwają od z górą dwóch tysięcy lat, a świat coraz bardziej ostentacyjnie odstaje. Myślę, że likwidacja Świętej Inkwizycji była poważnym błędem. Gdyby nadal istniała nie byłoby Dody i Środy, związków partnerskich i piramid finansowych!

 2. pak4 Says:

  @TesTeq:
  Świat coraz bardziej odstaje? Polemizowałbym. Świat zdecydowanie złagodniał i zhumanizował się 😉 Jan Chrzciciel wzywał by przygotować gościniec, a dzisiaj rząd buduje autostrady 😉
  Albo weźmy Breivika. Co mówi Ewangelia? By przebaczyć, gdy ktoś zgrzeszy nawet 77 razy. I Breivik zgrzeszył. I co? Cela z komputerem. I czy to nie przejaw działania Ewangelii?


  @Wpis:
  IMHO, to potrzeba bycia opozycją. Która, jak każda opozycja, marzy o przejęciu władzy. I tego przejęcia się trochę boi.

 3. mru Says:

  apodyktyczni?
  czasem im się wydaje, że mają pakiet kontrolny i mogą huknąć pięścią w stół…

 4. nietoperek Says:

  myślą
  że są akcjonariuszami

 5. TesTeq Says:

  Być akcjonariuszem firmy, która niebawem otrzyma powszechny odpis podatkowy z PITów… Marzenie każdego przedsiębiorcy…

  Oczywiście manna nie spada sama z nieba – ważne są 3 sprawy:
  1. Marketing.
  2. Marketing.
  3. Marketing.

 6. mru Says:

  4. MONOPOL.

  ?

 7. TesTeq Says:

  No właśnie… Monopol… Ciekawy jestem, na co młodzi ludzie przeznaczą swój odpis podatkowy. Ci najlepiej zarabiający…

 8. basia Says:

  @TesTeq 27.8; 7:29am: Nie byłoby też Tischnera… 😦

  @PAK: Cytowałam tu kiedyś prowokacyjną wypowiedź tegoż Tischnera (w/w) …i nieprzypadkowo także w okolicach Św. Augustynowego dnia… Myślę a nawet jestem pewna, że Profesor ma rację…

  @Mru & Nietoperek: Właśnie! – Modlić się powinni więcej do Ducha Św. i bardziej wierzyć w dobro drzemiące cały czas w człowieku… Prawo pięści się nie sprawdziło… nie sprawdzało już setki lat temu.

  @TesTeq & Mru: Zobaczymy… Co do kasy – gdy się przyjrzeć obiektywnie – dostrzec można także naprawdę sporo dobrych dzieł… Tyle że w większości wypadków-przypadków-(wpadków i upadków) my nie patrzymy spokojnie a przez kalejdoskop medialny…

 9. pak4 Says:

  @Basia & kasa:
  Może i sporo, ale przypomina mi się dawno wyczytana opowieść o pewnym Szwajcarze, katoliku, bogatym, który na Kościół nie dawał ani grosza, czy raczej rappena. Tłumaczył krótko:
  „Dam, ale dopiero wtedy, gdy dostanę publiczne rozliczenie rozdysponowania przekazanych pieniędzy.”
  Teraz to się gdzieniegdzie dzieje (zapewne w Szwajcarii przede wszystkim, ale ten Szwajcar miał to mówić w latach 70-tych), ale jako regułę dopiero mają ustanowić. „Pracują nad tym.” A przecież w takich jednostkach budżetowych* od lat obowiązują reguły i publicznej informacji i udzielania zamówień…


  *) Reguła jest prosta — dostaje się pewien procent z budżetu i wtedy się tym ustawom podlega, nawet jeśli się jest instytucją/firmą prywatną.

 10. TesTeq Says:

  pak4 mówi: przypomina mi się dawno wyczytana opowieść o pewnym Szwajcarze, katoliku, bogatym, który na Kościół nie dawał ani grosza, czy raczej rappena. Tłumaczył krótko:
  „Dam, ale dopiero wtedy, gdy dostanę publiczne rozliczenie rozdysponowania przekazanych pieniędzy.”

  A co z jego wiarą?

 11. pak4 Says:

  @TesTeq:
  Wierzył w Boga, także tego, obecnego w Eucharystii. Wcale nie musiał wierzyć w ziemską mądrość jego kapłanów — przypominam, że nie licząc nieomylności papieskiej (a i to ograniczonej i choćby rozliczeń finansowych nie dotyczącej) nie ma dogmatu o nieomylności i bezbłędności kleru.

 12. pak4 Says:

  I jeszcze a propos apodyktyczności pewnej w kontekście odrzucenia świata — ks. Halik mi się bardzo spodobał:

  Chrześcijaństwo katolickie było postrzegane — i w pewnym sensie również samo siebie tak postrzegało — jako ideologia, głoszona przez określoną instytucję, która generuje szereg innych instytucji do przeforsowania swoich interesów i swojego wpływu. Wezwanie Piusa XII, aby katolicy w epoce nasilającego się liberalizmu i socjalizmu zakładali „przeciwko partii — partię katolicką, przeciwko stowarzyszeniu — stowarzyszenie katolickie, przeciwko prasie — prasę katolicką”, dobrze wyraża ową mentalność budowania „równoległego świata”, związanego z katolicyzmem (Bundeskatholizismus), oraz inflację „katolickich” instytucji i organizacji, od związków zawodowych po kluby sportowe. Ideałem katolika było urodzić się w katolickiej porodówce, ukończyć różne stopnie szkół katolickich, znaleźć zatrudnienie u katolickiego pracodawcy, należeć do katolickich związków zawodowych, wybierać katolicką partię, działać w katolickim klubie sportowym czy kulturalnym, czytać prasę katolicką i „dobre katolickie książki”, umrzeć w obecności księdza i być pochowanym na katolickim cmentarzu. Czy taki katolicyzm może być „solą ziemi” i „zaczynem, który zakwasi całe ciasto?”
  Tomas Halik Od katolicyzmu do katolickości, Wykład w Lublinie (KUL, lipiec 2004, z późniejszymi zmianami), we: Wzywany czy niewzywany — Bóg się tutaj zjawi, tłum. Andrzej Babuchowski, WAM 2006

 13. TesTeq Says:

  @pak4: Nie podoba mi się to podważanie nieomylności ziemskich kapłanów. Pozostawia wiernym swobodę wyboru, co jest słowem bożym, a co nie. Na miejscu Najwyższego stosowałbym politykę „zero tolerancji” i raził piorunem każdego omylnego kapłana. To przeczyściłoby szeregi i wówczas niepotrzebne byłyby sprawozdania finansowe dla wątpiącego Szwajcara. A gdyby nadal wątpił, też bym go grzmotnął piorunem.

 14. pak4 Says:

  @TesTeq:
  Po pierwsze, sprawozdania byłyby potrzebne. Bo nie chodzi o konkretny zarzut nieuczciwości, a o zderzenie postaw — otwartości i jawności podejmowania decyzji w państwie demokratycznym, z autonomicznością decyzji władcy w feudalizmie.

  Po drugie, Kościół zmagając się z problemem chrześcijan, w tym kapłanów i biskupów, którzy wypierali się Chrystusa w obawie przed prześladowaniami uznał, że grzech nie zmazuje sakramentu kapłaństwa. Najwyższy musiałby się więc okazać heretykiem…

 15. TesTeq Says:

  Mam nadzieję, że w swych rozważaniach nie posunę się zbyt daleko, ale moim zdaniem kapłan celnie trafiony piorunem pozostaje kapłanem, tylko nieco mniej żywym… Sakrament kapłaństwa nie jest więc w tej sytuacji zmazany, lecz lekko osmalony!

 16. basia Says:

  Rozliczenia – bieżące i publiczne? To się wprowadza oddolnie (‚odbiskupnie’ ;)) — w niektórych diecezjach jest bardziej zaawansowane, niż w innych. A z kolei niektóre parafie idą jeszcze bardziej do przodu, niż „muszą”.

  Moim zdaniem, Kościół będzie musiał zmienić i dostosować się do nowoczesności również w aspekcie zarządzania swym dziedzictwem materialnym i środkami spływającymi na bieżąco (choć pewnie będzie się ociągał, co jest ~właściwe jego konserwatywnej naturze i strukturze) w miarę jak jawność zagości w innych instytucjach finansowanych ‚nierynkowo’ —
  — pamiętam, że sporym szokiem były dla mnie w UK doroczne konferencje prasowe nt. finansów muzeów i korporacji medialnych… z gronem kompetentnych dziennikarzy gotowych zadać wszelkie pytania deep and incisive.
  U nas póki co mamy ogólną atmosferę podejrzliwości i domniemania najgorszego od każdego, kto się nawinie pod rękę (z którego to stylu myślenia jesteśmy znani ‚na Europę’ i nie służy on ani biznesowi ani wzrostowi duchowemu…)

  ______
  *tak szybko, jak

 17. pak4 Says:

  Miałem proboszcza, który to (publiczne rozliczenia finansów parafii) robił z własnej, nieprzymuszonej chęci. Ale, jak to u franciszkanów, rotacja jest. Przyszedł inny — sympatyczny, otwarty, ale potrzeby nie widział i rozliczenia się skończyły.

  PS.
  U nas może nie ma konferencji, ale każda placówka choćby współfinansowana z budżetu jest zobowiązana do publikowania takich informacji. Zwykle leżą one cichutko na stronach internetowych placówki.

 18. basia Says:

  Sednem jak dla mnie jest jednak dyskusja publiczna wokół takich rozliczeń, nie ich ‚cichutkość’ 😉 – a do tego potrzebna ‚jedność czasu miejsca i akcji’ (stąd konferencja) tudzież kompetentni aktorzy… bodaj paru…

 19. pak4 Says:

  Ale to jak z romantykami — wymaga zaangażowania i kompetencji. Można tylko mieć nadzieję, że świadomość w społeczeństwie będzie rosnąć — warunki po temu są.

 20. basia Says:

  Niezupełnie ‚jak z romantykami’ — tradycyjny czasem miał kompetencje, czasem mniej, czasem nie… 🙂

  ❓ Nadzieja na cudowne ‚rozejście się’ mgliska apatii poprzez powiew wiatru albo ostre słonce, albo…

  Moje obserwacje są takie
  ➡ Im więcej wziąłeś w swe własne ręce twoich spraw podstawowych (dobrobyt i bezpieczeństwo finansowe, zdrowie-uroda, aktywny wypoczynek, czynne a nie tylko przeżuwawcze uczestnictwo w kulturze, etc., etc.) — tym więcej czasu i energii jakimś cudem potrafisz poświęcić na ‚szersze rzeczy’ – w tym obronę imponderabiliów i prawdziwej-wiarygodnej ich prezentacji…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: