Burza górska

– Czy wypadek taki jak ten dowodzi, że turyści nie są świadomi, jakim zagrożeniem jest burza w górach?

– Przeważnie burzę można przewidzieć i zadziałać, zanim nas dopadnie w eksponowanym miejscu. Ale może też zaskoczyć i możliwe, że tak właśnie było w tym przypadku. Pasmo burzowe potrafi się przesunąć w ciągu 10 minut o kilkadziesiąt kilometrów. Myślę, że większość turystów, którzy mają jakieś pojęcie o górach, dobrze to wie. Ale osoby, które wybierają się w góry raz w roku na niedzielny spacer, mogą nie być świadome zagrożenia.

(Całość)

– Mówi ratownik GOPR, źródło najbardziej predysponowane do komentowania tragedii z ostatniej środy, gdy w absolutnie idyllicznych (wydawałoby się) Małych Pieninach od pioruna zginęły cztery osoby.

Mieć jakieś pojęcie o górach? Nawet na tak trywialną czynność jak wałęsanie się po tysiącmetrowych pagórach nie ma prostej rękojmi wystarczalnego doświadczenia, gwarancji czujności i zimnej krwi.
Jako i niżej tako i wyżej popadamy w samozadowolone uśpienie. Albo z lekka zmęczone. Albo otępione zbliżającym się frontem. Albo zaślepione adrenaliną czy imperatywem zrealizowania planów. Albo…

Niedawno sama popełniłam lapsus (zresztą z widokiem na grzbiet – scenę środowego dramatu), po którym, choć nic się nie stało, przeszły mnie zawstydzone ciarki.

Trzeciego lipca we wschodniej części Magury Spiskiej czyli w paśmie Veternego vrchu było dobrze ponad 30C. Prawie od rana. Wyszłam na kilkugodzinną wędrówkę około szóstej (na razie wszystko zgodnie z regułami sztuki), szłam powoli (poziomki!, borówki!, maliny!); szlak zgubiłam niegroźnie (gdybym nie odnalazła, cofnęłabym się dokładnie po świeżych śladach leśniczej terenówki – punkty orientacyjno-rozwidleniowe zapamiętywałam super-pilnie, aż po pokusę notowania ich ;/).
Już schodząc, pod szczytem (ze spektakularnym choć wówczas zaparowanym widokiem na Małe Pieniny) spotkałam podchodzącą parę z niemowlakiem w nosidełku. Było południe i popodziwiałam ich myślnie za determinację w tym upale (z dzieckiem niesie się mnóstwo dodatkowych drobiazgów, nawet w murowaną pogodę).
Schodziłam baaaardzo wolno. Tuż nad Lipnikiem skusiła ocieniona i (nawet) chłodnawa łączka z wystawą północną i gęstwiną za plecami (o tam, na granicy lasu, wyższa z łąk w środku kadru) — kwadranse uciekły przyjemnie – muzyka, lektura, notatkowanie, rozmyślanie… –

Z błogostanu wytrącili mnie dopiero ci młodzi z dzieckiem, zasuwający w dolinę jak dwa samochodziki. Zerk wstecz nad głowę – między smrekami chmursko jak się patrzy. Ruszyłam co prędzej, rugając się w duchu za danie się złapać w tak idiotycznie-dziecinne nie-kontrolowanie-sytuacji… w przedpułapkę.
(Kolejny lapsus – zapędzenie się zanadto na lewo => spocony powrót na grzbiet i na ‚bezszlakową’* łączkę, którą (jak doskonale byłam widziałam) popędzili młodzi).

…Nic się nie stało, grzmoty pohuczały nawet w dziesiątej części nie tak strasznie, jak pierwsza górska burza doświadczona na postoju w Alpach w drodze z Włoch ’84, czy ta z 1 sierpnia ’92 na Sławkowskim Grzebieniu, czy owa cztery lata temu w Kotle Mięguszowieckim…
…burza wyszumiała się obok, mnie przydybało podczas jazdy powrotnej kilka jej ostrych siostrzyc.**

Ale food for thought jest, nauczka jest.
Innym potrzebne są znacznie dobitniejsze (i powtarzające się) przestrogi – mi wystarczy taka. Mam nadzieję i postaram się, by wystarczyła. Na jak najdłużej.

______
*szlak był lecz po raz kolejny (w Magurze Spiskiej) niedokładnie znakowany i nieprzechodzony…
**teraz (29.7, przed szesnastą) sroży się siostrzyczka miejska

Komentarzy 41 to “Burza górska”

 1. pak4 Says:

  Ofiary dokładnie na trasie sprzed roku…

 2. Tom Says:

  Nosidełka mają metalowe stelarze, co niejednego potrafi wpędzić w panikę…

 3. Joszko Says:

  Film instruktażowy TOPR-u o burzach, który znajduje się w artykule „Całość” 😉 oraz to miejsce http://gopr.com.pl/ – oba wyglądają całkiem sensownie.
  Żeby jeszcze jaki medyk wytłumaczył mi raz na zawsze, jakie są najnowsze obowiązujące zasady masażu serca ze sztucznym oddychaniem?.. Bo com się w długim życiu nauczył i naoduczał – to moje.

  Poza tym burza huczy wkoło nas, jako i gdzie indziej huczą. 🙂

 4. Joszko Says:

  Wnuk mi pokazał, jak wkleić film „Całość”. 🙂

  Cytat:
  „I rano nie oznacza o ósmej albo dziewiątej, ale skoro świt.”

 5. TesTeq Says:

  Uderzenie pioruna w głowę jest najlepszą nauczką, którą zapamiętuje się do końca życia.

  Minister Zdrowia powinien ostrzegać, że spożycie gór grozi śmiercią lub kalectwem.

 6. Joszko Says:

  A żebyś wiedział Testeq że grozi.
  -Może grozić!

 7. pak4 Says:

  @TesTeq:
  A potem przeprowadzić akcje o groźbach spożycia biernego, zza atlasu, czy ekranu 😛

 8. 18 karatów Says:

  Spożycie tych gór grozi uzależnieniem 🙄
  Bonboniéra s čokoládovými Eigery se zasněženou špičkou ve variantě hořká a mléčná je specialitou z nejvýše položené cukrárny v Evropě na Jungfraujochu ve výšce 3.454 m n.m.

 9. basia Says:

  @PAK, taaaak…
  (Albo obok, zależy jak szeroko policzymy ścieżkę…)

  @Tom, w tym filmie instruktażowym o górskim bezpieczeństwie, który Gazeta.pl wkleiła w artykuł „Całość” 😉 ratownicy perswadują by nie wpadać w panikę z powodu posiadania przy sobie telefonów komórkowych – słyszałam o przypadku, że ludzie odrzucili aparaty daleko od siebie a potem nie mieli czym wezwać pomocy do zwichnięcia (bo zamokły)…

  @Joszko, Żeby jeszcze jaki medyk wytłumaczył mi raz na zawsze, jakie są najnowsze obowiązujące zasady masażu serca ze sztucznym oddychaniem?

  Ja znam tak, jak instruują goprowcy: 30 uciśnięć, dwa wdechy – do skutku (odzyskania oddechu albo nadejścia fachowej pomocy). Ale medykiem nie jestem, nawet nie mam kursu ratowniczego a tylko trzygwiazdkową (najtrudniejszą) harcerską sprawność samarytańską… 😉

  @TesTeq, w spożywaniu gór powinniśmy się kierować ogólnodietetycznymi zasadami: liczy się całość, balans, kontekst, dalej nasze zdrowie, brak łapczywości i wielkoobjętościowych posiłków… oraz gryzienie w jednym kęsie tyle, by dało się przeżuć oraz przełknąć… żołądki mamy różne ale w obrębie pewnych prawidłowości anatomiczno-funkcjonalnych (powiedziałabym) 😉

  @PAK, 30 lipca, moim skromnym zdaniem do spożycia biernego idealne są wysmakowane albumy (koniecznie kreda) i dobrze zapomponowane tudzież opisane reportaże na picasie — te dwa posiłki trawię idealnie… 🙂

 10. basia Says:

  Mamma mia, 18 Karatów o tej porze?!!! 😯 😀

 11. basia Says:

  …od ROI PAKa dostałam (dostawałam?…) onegdaj czekoladki o nazwie (lub firmy) Mont Blanc… 🙂

  *** * *** * *** * ***

  Typom i typkom outdoorowym przyda się jakiś adres internetowych ostrzeżeń burzowych – np http://www.BLIDS.de wykorzystywany też przez polskie serwisy —

  http://d1verse.pl/gdziejestburza/blids/index.html — ten wczoraj był we wszystkich kolorach tęczy (czerwony – aktualna burza, inne barwy – minuty po przejsciu)… – dziś mapa szara jak poranek pod Wawelem (choć na Lubelszczyźnie grzmi też nad ranem)…

 12. TesTeq Says:

  basia mówi: żołądki mamy różne ale w obrębie pewnych prawidłowości anatomiczno-funkcjonalnych (powiedziałabym)

  TAKIE SAME! TAKIE SAME! TAKIE SAME! Ile razy mam powtarzać?

 13. Joszko Says:

  Nie zgadzam się. Widziałem niedawno zdjęcia żołądka zaszytego w połowie – wnioskując po skali zdjęcia, w drugiej połowie zmieściłyby się jeszcze trzy moje obiady (lub sześć mojej małżonki.

 14. Joszko Says:

  Niedomknięty nawias. 😦

 15. basia Says:

  Tak jest proszę Maestra,
  TAKIE SAME! TAKIE SAME! TAKIE SAME!

  (kilka dni temu obejrzałam wreszcie film „Kieł” (2009) i cały czas jestem pod wrażeniem… jeśli nie pod stylistyką… ;))

 16. basia Says:

  Joszko, można też zabalonowany żołądek zabalonikować… 🙂

 17. mru Says:

  Joszko,
  spis treści szkolenia ‚W górach bezpiecznie’ wygląda całkiem całkiem.
  plus wydrukować sobie certyfikat z PODPISEM Naczelnika TOPR! 😀

  tylko
  czy mru to młodzież? 😮

 18. mru Says:

  💡
  tak, zdecydowanie młodzież!
  przeżywa regularnie okresy burzy i waporów!

  😛

 19. basia Says:

  😀

  tak, rzeczywiście sensowne, treściwe szkolenia.
  a zalogowanie się – no problem. i takie odmładzające… 😎

  krakowskie poranne wapory też całkiem, całkiem.
  i ochłodziło się — ufff! 🙂

 20. TesTeq Says:

  Joszko mówi: Widziałem niedawno zdjęcia żołądka zaszytego w połowie – wnioskując po skali zdjęcia, w drugiej połowie zmieściłyby się jeszcze trzy moje obiady (lub sześć mojej małżonki.

  A ja widziałem dwa identyczne autobusy miejskie. Jednym jechało pięć osób, a w drugim pięćdziesiąt. Jaki stąd wniosek? Ten drugi był dziesięć razy większy!

 21. mru Says:

  Testeq,
  jeśli ta pięćdziesiątka dmuchnie albo choć się nadmie – kaban się powiększy.
  proste jak konstrukcja.

 22. pak4 Says:

  @mru:
  A jeśli będzie dmuchać, to ekologicznie przyspieszy 🙂

 23. Anonimowa Celebrytka Says:

  W piątek, w spektaklu otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie, znalazł się na początku cytat z „Burzy” (The Tempest) Szekspira. Basia niniejszym ładnie nawiązała do owego nawiązania. 🙂

 24. owcarek podhalański Says:

  Pikny jest ten małopieniński ślak. Jaz skoda, ze teroz bedzie sie tak smutno kojarzył…
  Z kolei w takik Tatrak to jo widziołek juz telo turystów pchającyk sie do wierchu akurat wte, kie straśliwe burze nadciągały, ze tutok chyba momy najbardziej niezbity dowód na istnienie Pona Bócka – w Tatrak ginie od pioruna duzo mniej turystów niz to by wynikało z rachunku prowdopodobieństwa, praw fizyki i syćkik inksyk potela znanyk ludzkości praw 😀

 25. basia Says:

  @TesTeq: A ja widziałem dwa identyczne autobusy miejskie. Jednym jechało pięć osób, a w drugim pięćdziesiąt. Jaki stąd wniosek? Ten drugi był dziesięć razy większy!
  Na pewno był – dowcipem, serdecznością, ogólnym potencjałem twórczym… 🙂

  @Mru: proste jak konstrukcja.

  …pana Tuwimowej „Lokomotywy”? 🙂

  @PAK: „Ekologicznie”? A metan? 🙂

  @Anonimowa Celebrytka: W piątek, w spektaklu otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie, znalazł się na początku cytat z “Burzy” (The Tempest) Szekspira.

  Oczywiście, że nawiązała ładnie*. W głowie ma tyle cytatów, klisz, schematów, etc., że supełki same nie wiedzą, jak się plątać.
  Tylko w pana Boyle’owym spektaklu było ich tyle, że aż strach… Pokąd Olimpiada trwa – można wiązać, nawiązywać, motać, gmatwać… Takie „Jeruzalem” Blake’a dla naprzykładu… (nie żeby Blake czy motyw „Et in Arcadia ego” się tu nie pojawił (5 lat temu!))

  Ok, ok… ona zacznie – first thing first – od „All you need is love…” 🙂

  @Owczarek Podhalański: Pikny jest ten małopieniński ślak. Jaz skoda, ze teroz bedzie sie tak smutno kojarzył…
  Bardzo piękny… 🙂
  https://picasaweb.google.com/108271870011088271461/MaEPieninyJaworkiSzlachtowaSzczawnica (zwł. kilkanaście pierwszych fotek, rok i miesiąc temu…)
  Bardzo smutno…

  w Tatrak ginie od pioruna duzo mniej turystów niz to by wynikało z rachunku prowdopodobieństwa, praw fizyki i syćkik inksyk potela znanyk ludzkości praw Wiele tatrzańskich porażeń piorunem omawiają obszernie ratownicy GOPR/TOPR w owym filmiku „bezpiecznościowym”… http://vimeo.com/13832580
  A co do rachunków prawdopodobieństwa ‚będących na naszą niekorzyść’ – to samo wrażenie mam na temat dróg (i nie tylko polskich)…

  ______
  *nb, ten „wprowadzający” cytat z „Burzy”
  Be not afeard; the isle is full of noises,
  Sounds, and sweet airs, that give delight and hurt not.
  [całość]
  — był bardzo postmodern całkiem – po brytyjsku autoiro… – bo pamiętać należy, jaki bohater The Tempest wypowiada tę kwestię (Caliban), w jakim otoczeniu słowno-sytuacyjnym…

 26. Tom Says:

  /Asia/
  Wszystko fajnie, tylko czemu Ken Branagh był przebrany do tej kwestii za Brunela – that’s beyond our depths! 🙂

  Be not afeard; the isle is full of noises,
  Sounds and sweet airs, that give delight and hurt not.
  Sometimes a thousand twangling instruments
  Will hum about mine ears, and sometime voices
  That, if I then had waked after long sleep,
  Will make me sleep again: and then, in dreaming,
  The clouds methought would open and show riches
  Ready to drop upon me that, when I waked,
  I cried to dream again.

  http://quiteirregular.wordpress.com/2012/07/29/caliban-and-brunel-kenneth-branaghs-speech-at-the-olympics-opening-ceremony/

 27. basia Says:

  Asiu,
  Isles of Wonder – as simple as that! 🙂

  http://islesofwonder.com/

 28. mru Says:

  ‚all you need is love’ – too obvious, love

  chyba żeby
  ‚a tempestuous one’? 🙄

 29. mru Says:

  kropka.
  albo wykrzyknik!

 30. TesTeq Says:

  Od Brunela do Brunera:
  Nas historia poniewiera,
  Oni wciąż coś budowali,
  Kiedy myśmy powstawali,
  Z ruin odgruzowywali…

 31. basia Says:

  Oni wciąż coś budowali

  często mosty przerzucali

  …choćby i ‚niepewne’, zawieszone… (pielgrzymowałam oczywiście do Clifton, we wrześniu 1998 🙂 http://en.wikipedia.org/wiki/Clifton_Suspension_Bridge )

 32. mru Says:

  Testeq,
  bo my lubimy być w oku cyklonu…

 33. pak4 Says:

  Rozumiem, że na burzę w górach Szekspir albo The Beatles (obok tradycyjnych metod ze instruktarzu T/GOPR)?

  @TesTeq:
  Nasi też budowali, tylko że często za granicą. (Zarówno ówczesną, jak i obecną.)
  (BTW. Lokalnie trwa dyskusja o budowaniu się w XIX wieku. Bo jedni mówią, że to ważne, a inni, że nie, bo Niemcy (a zwłaszcza Szkoci i Francuzi 😉 )…)

 34. basia Says:

  Mru, w oku a nawet okiem… 😉

  PAKu, lubię się kimś lub czymś zbudować przynajmniej raz dziennie… uzależnienie takie, nawyk myślowo-obserwacyjny… głód optymizmu… 😉

 35. mru Says:

  być okiem cyklonu?

  czy na to jest jakiś autoryzowany instruktaż bhp? 😛

 36. jankora Says:

  Cudni jesteście! 😀

 37. zawada Says:

  – cudni
  – oczytani
  – prze-dowcipni

 38. zawada Says:

  [ 🙂 ]

 39. basia Says:

  …jakiś śmiech w Zawady głosie… 🙂
  Jankoro 😀

 40. mru Says:

  musi już mieć pełny dzbanek… 😈

 41. basia Says:

  Uhmmm, ROI Zawady to idealne skrzyżowanie Balladyny (a dokładniej Aliny) z Konikiem polnym i (a zwłaszcza) mrówką… pracuje i zbiera na zimę, że aż strach… 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: