To była majówka!

albo: zaplanował, zorganizował, przybyli, zdobyli.

1. Małopolska – Górny Śląsk –
Cieszyn z Czeskim – Opava – Karlovice. (2 maja)

2. Z Karlowic do Karlovej Studanki – Praded (niebieskim, wzdłuż Białej Opawy) – Karlova Studanka. Velke Losiny. Praha. (3 maja)

3. Praha: Stare Mesto – Hradcany – Mala Strana – Vysehrad. Praha by night. (4 maja)

4. Zamek Trosky. Wędrówka po Czeskim Raju (Hruboskalsko). Turnov. Harrachov. Szklarska Poręba. (5 maja)

5. Po porannym spacerze po Szklarskiej i nad Szklarkę – 4. (Karkonosze też zaliczone ;/) – Książ. Góra Św. Anny. Górny Śląsk. (Małopolska). (6 maja)

Dla porównania —
Szanowny Szef Objazdu ma nie tylko oko do detalu, ale i nieco lepsze zabawki: dzień pierwszy, drugi, trzeci (plus Praga nocą), czwarty, piąty.

*******

Średnie dystanse (1200 km w 5 dni), niezapomniane (w porywach niebywałe ;/) wrażenia…

zamek Trosky w Czeskim Raju ©SzSzO

Komentarze 43 to “To była majówka!”

 1. TesTeq Says:

  Średnie dystanse (1200 km w 5 dni)? Toż to 240 km dziennie! Toż to 10 km na godzinę (bez spania)! Toż to szybciej niż ja w maratonie! I to po górach! Gratuluję kondycji i wytrzymałości.

 2. basia Says:

  Fakt, odespać co nieco musiałam (lecz w poniedziałek nadciągnął nad Małopolskę niżyk, zatem się złożyło… ;))

  Pięknie dziękuję za gratulacje 😀

 3. jankora Says:

  Wstępnie powiem
  „Niech się dzieje cochce,
  w maju nie może być źle”! 😉

  Zdjęcia obejrzę później, bo widzę, że jest tego, ho,ho.. 😀

 4. basia Says:

  Zapraszam – w możliwie najdogodniejszej chwili! 😀
  …Mówią, że niżyk mały nam weekend użyźni… ochłodę przyniesie… zatem… 😉

 5. basia Says:

  Ha, właśnie ‚się okazało’ że u Owczarka zrobiłam całkiem pożyteczny komentarz o czeskim objeździe (dla orientacji ‚z lotu ptaka’)… Przekleję go tu, po prostu 😉
  :
  Gdy zobaczyłam słowo „kasyno” — natychmiast skojarzyły mi się masowe wyprawy sprzed ponad dekady… Monachijczyków do przygranicznych kasyn czeskich. Nie wiem, co tam było fajniej czy korzystniej (niż w Bawarii): cooling-down time? ogólne przepisy prawne, cokolwiek innego? np. ceny drinków? (o kasynach nie mam najbledszego pojęcia) – grunt, że jeździli, niektórzy co weekend.

  Natychmiastowe czeskie skojarzenia – bo w ramach majówki byłam na przeuroczym objeździe polsko-czesko-polskim:
  – Cieszyn (z Czeskim), co nie tylko słynie Golęszycami, romańską Rotundą, Wieżą Piastowską, Księstwem Cieszyńskim, protestantyzmem, Mostem na Olzie, Prowadź Rydzu na Zaolzie… lecz i Książnicą, Muzeum Drukarstwa (które zwiedziliśmy pod wodzą weterana-pasjonata…)
  – Opava – cała śląska a na dodatek w 1908 Cracovia grała tam (z Troppauer-coś-tam 😉 ) jedne z pierwszych zagranicznych spotkań w historii naszej piłki kopanej. Czemu źródła prawią o ‘zagraniczności’, skoro wszystko działo się w obrębie CK Monarchii? – nie wiem. Dość że Opava jest schludna, barwna, pamiątkami przeszłości bogata i turyście poprzez kompaktowość swoją przyjazna.

  – Praded/Pradziad (pierwsza góra Moraw a nawet całych Czech; jeśli doliczyć wieżę widokową – wybija się ponad Śnieżkę 😎 ) w Paśmie Jesienika, ca na pd od naszego Śnieżnika. W patriotycznym uniesieniu zdobyty (3 maja), ścieżką stromą i zaśnieżoną jak na te wysokości, ok. 1500m npm (choć była do wyboru jeszcze niebezpieczniejsza :roll:)

  – Velke Losiny. W tymże dniu uroczystym piękny renesans, barokiem nieco doprawiony, słynny paleniem czarownic, fotografować zakazujący (znaczy obecni stróże jego zakazują 😉 )

  – Praha co ją każdy zna, podziwia i lubi. Stacjonarnie byłam tydzień zimą (Taize 90/91) oraz kilka godzin zwiedzałam intensywnie latem… z grupą. 4 maja zachwyciły mnie zwłaszcza tarasy podhradczańskie i Vysehrad, którego jakoś nie pamiętam, choć podczas Europejskiego Spotkania Młodzieży musiałam musnąć.

  – Zamek Trosky i Bieloskalsko w Czeskim Raju. Takie Meteora w miniaturze za to w ogromnej liczbie grzybów, maczug, iglic i podobnych form. Wędrowaniu pieszemu, rowerowemu czy rolkowemu sprzyjające, zwłaszcza w taaaaką weekendową sobotę (my kończyliśmy, Czesi rozpoczynali ‘długi’ 🙂 )

  – Harrachov, Szklarska Poręba, Książ/Fuerstenstein, Góra Św. Anny (swą niemiecką nazwę nawet na drogowskazach obnosząca)…

  Pogoda super w kluczowych momentach (np. w Pradze)… i super jak na dwa niże, jakie przemknęły nad nami… prześlizgnęły się w zasadzie. Tylko ulewa… trzygodzinna 🙄 w drodze do Pragi, potem burze jakoś nocami (i nad Pradziadem straszyło granatowo–grzmotowe gdy byliśmy jeszcze niskawo), znów ulewa w drodze, nad Jakuszycami (nie dałam się, choć przeczekanie kusiło 😉 ); mżawki na pagórze i w Szklarskiej (tu nawet, świadkowaliśmy – podczas wieczornego spaceru z mszą sb/nd połączonego – pojawieniu się świeżego śniegu na dodatek do białości wciąż zalegającej na Szrenicy i okolicach —
  — Pradziad i Książ wyszły więc na fotkach nieco ciemniej, lecz były tak samo (bardziej!) zielone, pachnące i ptasio rozśpiewane, jak inne miejsca…

  A, jeszcze te połacie żółtych łąk mleczowych a zwłaszcza pól rzepakowych!… i aleje biało kwitnących jabłoni wzdłuż dróg lokalnych, jakimi się programowo* przemieszczaliśmy — piękne są bliskie okolice centralno-europejskie, pana-szwejkowe, tyle razy ‘przemknięte’ (i przymknięte eksploracji-kontemplacji) w drodze ‘dalej’!!! 😉

  P.S. Oczywiście, wszystkich Zainteresowanych zapraszam do obrazków z tekstem 😀 Może się przyda to moje opisywanie – np. dla powspominania, zainspirowania, porównania, itd. 😀

  ______
  *autostradą i ekspresowymi tylko parę razy, jeśli nie liczyć polskiego odcinka powrotnego od Wrocławia

 6. ja Says:

  Miałem czas w tygodniu – to nie pokazali!

  Do diaska! 😉

 7. basia Says:

  Nie zdążyli pokazać… 😦

  *******

  Tymczasem w Bronowicach (wiadomość super-nówka, param-param!!!) —

  Dzisiaj w czwartek 10 maja 2012 r. w godzinach porannych do Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie został przywieziony cyklotron Proteus wyprodukowany w Belgii przez firmę Ion Beam Applications SA. Transport odbywał się drogą lądową. Części urządzenia o masie 240 ton zostały przywiezione na dwóch specjalnych, 120 kołowych platformach i będą montowane na terenie Instytutu za pomocą dźwigów w najbliższy piątek. Jest to wydarzenie bez precedensu w Polsce. Montowany cyklotron jest „sercem” projektu Centrum Cyklotronowego Bronowice. Celem inwestycji jest budowa i uruchomienie pierwszego w Polsce oraz Europie Środkowej centrum radioterapii protonowej, przeznaczonego do nieinwazyjnego leczenia skomplikowanych nowotworów zlokalizowanych w obszarze całego ciała, wyposażonego w akcelerator przyspieszający wiązki protonów do energii 235 MeV. Centrum pełniło będzie jednocześnie rolę ośrodka badawczego, w którym prowadzone będą eksperymenty w dziedzinie fizyki jądrowej oraz prace rozwojowe w zakresie fizyki radiacyjnej, radiobiologii oraz inżynierii materiałowej.
  Szczegółowe informacje na temat realizowanej inwestycji znajdą Państwo tutaj
  http://www.ifj.edu.pl/wyd/broszura.pdf?lang=pl

  I jeszcze galeria zdjęć (jak go wieźli drogą lądową a w zasadzie wwozili na teren IFJ :))

 8. pak4 Says:

  @Basia, 9:23:
  Oooo… Kraków chce zgarnąć dla siebie wszystkie atrakcje w Polsce? 😯 😛 😀

 9. basia Says:

  taaak… zgarnia co może… a wszystko zaczęło się od rozgarniętego Smoka Wu… 😎

  nb, jako uczennica mat-fizu z ambicjami też bywałam tuż przy bronowickim przyspieszaczu cząstek… bo wówczas mieli jeden, o ile dobrze kojarzę…
  (i ciekły azot przynosiła do szkoły – w termosie – koleżanka, której tato pracował w IFJ) 😀

 10. pak4 Says:

  No, no… po oglądzie zdjęć muszę napisać, że to się da sprzedać miłośnikom UFO, jako ‚Kraków nową strefą 51″ 😀
  (A Krakowowi, oraz jego Mieszkańcom, gratuluję!)

 11. TesTeq Says:

  basia mówi: Dzisiaj w czwartek 10 maja 2012 r. w godzinach porannych do Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie został przywieziony cyklotron Proteus wyprodukowany w Belgii przez firmę Ion Beam Applications SA.

  Widzę, że coraz więcej blogów przechodzi na ciemną stronę mocy i produkt-plejsmętuje bez ostrzeżenia. Chętnie się podłączę. Ile Belgowie płacą za jedną odsłonę (za przeproszeniem)?

 12. basia Says:

  Nic nie płacą… One mają misję te Belgi… a jak B poczuje w swych żaglach misjonarski wiatr – też się zapędza gratis… za przeproszeniem, ofkors! 😐 😀

 13. mru Says:

  bezczelne bym usunął.
  /https://picasaweb.google.com/100017103147766566592/HarrachovSzklarskaPoreba#5740807612278766338/

  cyklopy i cyklotrony lubię.

  😉

 14. mru Says:

  feralna trzynastka! ;]]]

  to:

  https://picasaweb.google.com/100017103147766566592/HarrachovSzklarskaPoreba#5740807612278766338

 15. basia Says:

  Taaak? Uważa Mru to niewinne zdjątko za niestosowne?… … …

  😥 😉

 16. TesTeq Says:

  Teraz już wiem, skąd ten zapał do ucieczek z Krakowa:

  Klimatolodzy radzą krakowianom: Lepiej się stąd wyprowadzić

  Ci, którzy przed wiekami wymyślili Kraków na dnie doliny Wisły, powinni za to ciężko odpokutować! To przez nich mamy migreny i częściej chorujemy, a po wyjeździe na dłużej za miasto przez kilka dni dochodzimy do siebie. Klimatolodzy radzą: – Lepiej się stąd wyprowadzić.
  (…)
  Wyniki badań opublikowano na stronie internetowej UJ.

 17. 18 karatów Says:

  Moja siostrzenica już się wyprowadziła. Do… Pragi 😉
  Mówi, że jej służy.

 18. gk Says:

  A jednak.
  Choć dla serca nieszczególne tam powietrze,
  złote nuty spadają na Rynek
  i muzyki dokoła jest w bród…

  Kultura, nauka, historia, technologie-

 19. pak4 Says:

  Pamiętam, jak w szkole, nauczyciel opowiadał, że Kraków nie jest tak położony by umiejscawiać tam ciężki przemysł — bo kotlina, utrzymują się zanieczyszczenia, itp. Na to ktoś się zgłosił:
  — To ja już wiem, dlaczego przemysł jest na Górnym Śląsku! Bo wyżyna i wywiewa wszystkie zanieczyszczenia!
  — 😀 Tak dużo zanieczyszczeń, jak na Górnym Śląsku to nie ma nigdzie indziej w Polsce 😀

 20. pak4 Says:

  PS.
  To znaczy — emotikona ‚ 😀 ‚ nie została zastosowana by śmiać się z zanieczyszczeń i ich szkodliwości, ale odmalowuje rzeczywiste emocje płynące z wysłuchania niedorzecznego argumentu.

 21. owcarek podhalański Says:

  zaplanował, zorganizował, przybyli, zdobyli

  Mniej lapidarnie niz u wiadomego pona, ale tyz piknie 😀

 22. basia Says:

  Bo widzą Szanowni Maestro, 18 Katatów, GK, PAK, tu jest po prostu gęsto! — Król(e)-Duchy, czakramy, miazmaty, dusząca kołtuneria i filisteria/filistyneria (antyboho), bohema niedomyta, yuppies nadmiernie uperfumowane, zimny Lech, gorąca Anna Grodzka, huta Lenina (czy tam kogo), huta aluminium (od 30-stu lat nieczynna), uczeni w niewietrzonych (oszczędność!) wieżach z kośćmi… z kości słoniowej i zziajani na przebieżkach z jednej belferskiej usługówki w drugą… etc., etc.

  To się i czasem wyjedzie… przewietrzyć… I wraca.

  Nb, nie wiem, jak się sprawy mają ostatnio, lecz niewiele lat temu z danych statystycznych wynikało, że Kraków jest jedynym polskim dużym miastem, które się nie wyludnia: choć klasa średnia masowo się wymeldowuje z centrum do świeżo-pobudowanych podmiejskich rezydencji – zastępcy-następcy kupują-przybywają* chętnie, nawet z naddatkiem… — siła czakramów? cy co inne? 😎
  😀 😀 😀 😀

  Mniej lapidarnie niz u wiadomego pona, ale tyz piknie Owczarku, bo ja dopiero ćwiczę lapidarność stylu… poprzez łączki (meandry!) barokowe się doń przedzierając… 🙄 😀

  ____
  *nieruchomości, rzecz jasna; niezameldowana studenteria czy jobbersi się jakby (m)nie(j) liczą w takich statystykach…

 23. pak4 Says:

  Choć już gk przypomniał, to jedno więcej nie zaszkodzi:

 24. basia Says:

  …dodajmy uczciwie, iż butne miny, święte słowa i głupota, która aż naprawdę boli to w grodzie krk zjawiska nie wyłącznie importowe… — dużo zależy, jak i z kim się zadajesz, zależy od wyskalowania sytuacji, od tego, co sam sobą (re)prezentujesz, gdzie ucho przykładasz… 🙂

  przykładam – nadciąga właśnie burza. pozamykać okna trzeba; świeższe/chłodniejsze powietrze wpuścimy gdy się uspokoi 😉 😀

 25. el kondor Says:

  Ładne zdjęcia, najbardziej podobały mi sie te z pradeda ze względu na piękne lasy świerkowe, no i sama góra jest strasznie fajna, z ta wieżą tv.

 26. basia Says:

  Lasy OK, korniki i wiatrołomy też OK bo mówią, że monokultura świerka złą rzeczą była zatem trzeba naprawiać teraz, co poprzednie pokolenia nabroiły… potrwa dekady a nawet stulecia, lecz leśnik potrafi 🙂

  A wieża? – Czyni Pradziada wyższym od Śnieżki! Ergo, każdy powe, że jest bardzo OK! 😎

  😈 😉 😀

 27. basia Says:

  To była kolejna majówka! — Po linii i na bazie tenorów Maestrowych i PAKowych co do konieczności ucieczek z Krakowa w naprawdę zdrowe i wyniesione miejsca, nawiedziłam wczoraj Górny Śląsk: Piekary Śląskie, Świerklaniec, Chorzów…
  — Proszę tylko zerknąć, jak pięknie
  dymią się bure kominy,
  piece hutnicze płoną
  dudnią, dudnią maszyny
  łuną palenisk czerwoną

  Że co? Że niezupełnie widać? A bo to niedziela była. I trzynasty…
  😉 😀

 28. pak4 Says:

  No… w Chorzowie kiedyś zdrój urządzano 😀 Odkryto lecznicze właściwości jakiejś wody kopalnianej 😀 Ale zdroju już nie ma. Jastrzębie jest za to Zdrój, o!!!

 29. jankora Says:

  Wielkie nieba,Spa Chorzów?
  To może jeszcze Ruda Zdrój? :shock;

 30. jankora Says:

  Oglądam wcześniejsze,i mam skojarzenia:
  Ty pójdziesz górą.
  https://picasaweb.google.com/100017103147766566592/GoraSwAnny#5740813928303397170

 31. jankora Says:

  A ja doliną.
  https://picasaweb.google.com/100017103147766566592/GoraSwAnny#5740085157027843778 😉

 32. basia Says:

  Wszędzie można znaleźć jakieś użyteczne minerały… albo energie… źródła energii… czakramy… czahary…
  …bo że góry i doliny, to najoczywistsza oczywistość! 😀 😀

 33. mru Says:

  Jankora ogląda „Objazd” aż furczy.

  poza tym cisza. 😛

 34. TesTeq Says:

  basia mówi: …bo że góry i doliny, to najoczywistsza oczywistość!

  Nie dla każdego.

  Żądam równości!

  Niech przybędzie wielki walec historii!

  Niech wyrówna góry i doliny na płask!

 35. basia Says:

  Walec ma Warszawa. A nierówności jak (tam) były, tak są ❗

 36. pak4 Says:

 37. basia Says:

  😉 😀

  *** * ***

  …and Michael Portillo with his considerable career in broadcasting!… 😉

  Przez kogoś, kto spędził trzy prawie-ostatnie lata XX wieku w UK Portillo został oczywiście zapamiętany poprzez tzw. ‚Portillo Moment’ – noc 1 maja 1997 i chwila ogłoszenia wyników wyborów parlamentarnych dla Enfield South: minister w rządzie konserwatystów, wielka ich nadzieja na przywódczą schedę, polityk młody, wyrazisty… butny nawet… przegrywa (nieznacznie ale bardo dotkliwie*) z młodym gejem z czerwoną różą w klapie… Koniec Torysów, koniec pewnej ery, zmiana warty… pamiętam jak dziś oglądanie tego momentu w tiwi i uwagi domowników w mcu gdzie wynajmowałam pokój. (W kolejnych dniach komentatorzy żartowali, że gdy ktoś musiał wyjść do kuchni po kawę czy do toalety – w systemie first past the post noc wyborcza trwa wieki — przegapił-utracił na wieki taaaaką bezcenną satysfakcję!!!)

  ____
  *bo trzeba wiedzieć, że fattest cats każdej partii polują na (i na ogól dostają) tzw. safe seats – możliwość startu z okręgów wyborczych gdzie elektorat tradycyjnie głosuje na daną opcję… but sometimes there is a huge swing… and drama… and a memorable night… 🙂

 38. basia Says:

  taaa… a ja przegapiłam wklejenie linki do The Portillo Moment.
  Jeśli ktoś nie widział, jakim spektaklem jest ogłaszanie wyników w systemie większościowym — oto jeden z najlepszych przykładów w ostatnich dekadach!

 39. basia Says:

  ps – ach, co to była za majówka! 😀

 40. Joszko Says:

  taki tamtejszy Rokita? 😉

 41. Joszko Says:

  Przepraszam, duża litera mi się nie wbiła!

 42. basia Says:

  hmmm… faktycznie, obaj tak zabójczo przystojni… 🙄

 43. View This Design’s CSS Says:

  View This Design’s CSS

  To była majówka! | przelotnie-pobieżnie-przejściowo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: