Podróże kształcą

Francuzi ponoć dodają odruchowo: ‘kształcą młodych’ albo ‘…wykształconych’. Anglicy mówią ‘travel broadens the mind’ – podróżowanie rozwija (dosł. – poszerza umysł). Czasem uzupełniają (a co najmniej – ‘domyślają’): ‘little knowledge is a dang’rous thing’ (mała wiedza jest niebezpieczna). 

Znów wyruszamy gromadnie na kilkutygodniowe spotkanie Innego. Powrócimy z bogatym bagażem doznań i będziemy – z mniejszą lub większą pewnością siebie – wygłaszać opinie i uogólnienia. Wysłuchamy relacji innych; z ciekawością, zdumieniem, może – pobłażliwym uśmiechem czy wzrastającą irytacją… Wspominając własne wyprawy… olśnienia i zniesmaczenia tudzież towarzyszące im generalizacje.  

Znów nasze zmysły i umysł wpuszczą nas w tysiąc pułapek.

Reklamy

Komentarzy 11 to “Podróże kształcą”

 1. Tom Says:

  Tylko czym byłoby nasze życie bez uproszczeń i innych za przeproszeniem stereotypów? – męką. Musimy się jakoś przed tym bronić i jednym ze sposobów jest budowanie prowizorycznych konstrukcji.
  Gorzej gdy z latami nie przychodzi poprawa („tyle lat tam siedzi i nic nie rozumie…”, „miał okazję wujeżdżać już za komuny i jakoś nic mu to nie dało…”, itd.)

  Przeczytałem archiwalne, dzięki 🙂

  …i dobranoc 😉

 2. basia Says:

  Dzięki! (za archiwalne 😉 )

  Im więcej mamy okazji do (prób) zrozumienia świata w różnych miejscach – tym większa odpowiedzialność na nas spoczywa. (Trochę górnolotnie mi się powiedziało, ale dobrze, niech tak zostanie 🙂 )

  Nie wiem, czy dociekanie komplikacji i zawęźleń świata to męka. Czasem pewnie tak, ale równie dobrze może to być jedna z najbardziej pasjonujących przygód umysłu. Pasjonujących i pożytecznych.

 3. Radecki Says:

  Witam!
  Tak mi się z tytułem wpisu skojarzyło…
  W dawnych, dawnych czasach, zdecydowanie bardziej włóczykijowskich niż obecne, śpiewało się taką piosenkę.

  Wiesz moja mamo, ja już będę grzeczny
  W domu posiedzę, popatrzę w telewizor
  I zawsze będę wesoły,
  Nawet gdy goście do nas przyjdą.

  Ref:
  Zęby wyleczę, włosy uczeszę,
  Inaczej spojrzę na życie.
  Palenie rzucę i nigdy nie wrócę,
  W stanie wskazującym na spożycie.

  Brzydkich wyrazów przestanę używać
  Studia ze zdrowym rozsądkiem pogodzę.
  Posłuchaj studia też kształcą
  A podróże są drogie.
  😉

  Uwierzę w przyjaźń, uwierzę w ludzi,
  Sprawdzę w słowniku słowo „circa”
  I wszystkie gazety będę czytał,
  A śmiał się będę tylko przy „Szpilkach”.

  I już niedługo się dobrze ożenię
  I pracę znajdę, gdzie można zarobić,
  A tak zupełnie poważnie…
  To może by rzeczywiście tak zrobić.

  Czasy się zmieniły, zapuściło się korzenie, niektóre rzeczy się wykonało (w tym ostatnią zwrotkę w całości), a konkluzja zaznaczona?
  Faktycznie, cóś tak jakby przybladła 😉
  Pozdrawiam
  Radecki

 4. basia Says:

  Witam Cię serdecznie, Radecki 🙂

  Zawsze można na Cię liczyć ‚w temacie’ piosenkowych cytatów!
  Z konkluzją trafiłeś w punkt w tym sensie, że jest doskonałą odskocznią do kolejnej dyskusji (w dobie polskiego masowego nomadyzmu). Poza wszystkim wpis jest autoironiczny – autorce zdarzało się (i jeszcze czasem zdarza 😳 ) wygłaszać bardzo zdecydowane opinie zdecydowanie przedwcześnie (a to, że niektóre potwierdzają się po czasie niczego nie zmienia; błąd metodologiczny pozostaje błędem 😉 )

 5. marzena Says:

  stereotypy podzieliłabym na bardziej i mniej szkodliwe… te gorsze rozpętują wojny. ale nie da się żyć między ludźmi innego narodu, jeść, zadawać się z nimi i jednocześnie nie „ocieplić” podejścia – vide Polacy a Niemcy ostatnio (przez polską emigrację zarobkową na przykład).

 6. basia Says:

  Zgadzam się, wymiana – turystyczna, artystyczna, zarobkowa, naukowa – pomiędzy Polską a Niemcami to prawdziwa ‚epopeja rozumienia’ ostatnich lat. O każdą z tych form przenikania kultur jakoś się otarłam i – oprócz wielkiej smugi nadziei – doświadczyłam też miejsc cienistych, których bym się zupełnie nie spodziewała.
  Także – zabawnych (wg mojego Ojca – smutnych): na przykład grupa niemieckich rówieśników zwykła była odpowiadać (gdy styl życia lub argumenty w dyskusji nie pasowały im do obrazka Polaka, jaki mieli utrwalony) – ‚but you are not Polish, you’re international’. W takich razach Żydzi, których wielu poznałam w Londynie (najczęściej od najlepszej strony) sugerują: ‚you must have Jewish roots, try and find them’.

 7. klara Says:

  dobry wieczor! uprzejmie prosze o podanie mi danych dotyczacych piosenki cytowanej przez pana Radeckiego. czy autorka jest pani Osiecka? a kto ja wykonywal? od lat nie mieszkam juz w Polsce a wszystkie te wiadomosci potrzebne mi sa do opublikowania artykulu, w ktorym chcialabym czesc wiersza zacytowac.
  z gory dziekuje i serdecznie pozdrawiam,
  klara

 8. basia Says:

  Witam Cię serdecznie, Klaro 🙂

  Właśnie próbowałam znaleźć w sieci dane tej piosenki… i bardzo się zdziwiłam, że są z tym trudności. Gdy Radecki opublikował ten tekst przyjęłam go jako przypomnienie czegoś kiedyś mi znanego (ale poza tym byłam w przedwyjazdowym stanie podgorączkowym 😉 więc za bardzo nie miałam czasu by się zastanawiać nad kontekstami…)

  Może Radecki (który jest ekspertem od piosenkowych cytatów i skojarzeń) będzie wiedział. Kliknij w jego nick i zapytaj pod najnowszym wpisem (dając odsyłacz do tej listy komentarzy, albo szerszy cytat, by się szybko zorientował, o co chodzi).

  Pozdrawiam i powodzenia 🙂

 9. klara Says:

  bardzo dziekuje za rady, z ktorych natychmiast skorzystam. serdeczne pozdrowienia, k.

 10. Podróże kształcą news » Blog Archive » Podróże po europie || Podróże do bajek Says:

  […] Podróże kształcą « przelotnie-pobieżnie-przejściowo Podróże kształcą. Francuzi ponoć dodają odruchowo: ‘kształcą młodych’ albo ‘…wykształconych’. Posłuchaj studia też kształcą A podróże są drogie. […]

 11. Podróże wyłącznie duże | przelotnie-pobieżnie-przejściowo Says:

  […] Podróże albowiem najbardziej kształcą młodych, wykształconych, o umysłach giętkich, anty-stadnych. Mogą kształcić z charakterem włącznie. Niechże. […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: